Szlakiem Stolemów

VI Zlot Turystów Seniorów

Po raz szósty członkowie Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wzięli udział w VI Zlocie Turystów Seniorów Powiatu Wejherowskiego pod patronatem starosty Gabrieli Lisius, zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Turystyki oraz XV Dni Powiatu Wejherowskiego.

Przygotowaniem corocznej turystyczno-krajoznawczej imprezy zajmują się wolontariusze Sekcji Turystyki Pieszej „Wejherowskie Trampy”: Beata Myszka (komendant tegorocznego zlotu), Bożena Krywald, Alicja Orszulak, Wiesława Cywińska i prezes Stowarzyszenia WUTW Krystyna Laskowska, przy wsparciu Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Wejherowie.
Celem Zlotu jest integracja wejherowskich seniorów oraz mieszkańców innych miejscowości powiatu i wymiana doświadczeń. Każdego roku Zlot odbywa się w innym miejscu naszej małej Ojczyzny. W tym roku seniorzy pojechali do Gniewina i pobliskiego Nadola, atrakcyjnych miejscowości powiatu, położonych na turystycznej trasie kaszubskich Stolemów. Turyści seniorzy zwiedzili kompleks „Kaszubskie Oko”, podziwiając z wieży widokowej im. Jana Pawła II rozległą panoramę. W skansenie „Zagroda Gburska i Rybacka” w Nadolu spotkali się z Małgorzatą Wojciechowską, lokalną działaczką społeczną, która kaszubskim humorem rozweseliła całą grupę. Uczestnicy zlotu odwiedzili Czymanowo zatrzymując się przy największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej nad Jeziorem Żarnowieckim, zobaczyli Specjalną Strefę Ekonomiczną Żarnowiec, zwiedzili piękną kaplicę pw. Augustyna Biskupa w Nadolu. Ciekawe miejsca turyści zwiedzali z lokalną przewodniczką Mariolą Nawrocką. Biesiada turystyczna z kaszubskim jadłem i gorącym swojskim chlebem w Stolemowej Grocie była okazją do zabawy i bliższego poznania gości z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Choczewie, a także wymiany senioralnych doświadczeń. Dla wszystkich wystąpił Zespół Taneczny „Perełki” z Gniewina, nagrodzony wielkimi brawami.
Podczas otwarcia tegorocznego zlotu obecni byli m.in.: starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, wicestarosta Jacek Thiel, wiceprezydent Arkadiusz Kraszkiewicz oraz Kazimierz Kleina Senator RP.
Alicja Orszulak.

 

Pierwszy Zlot Turystów Seniorów został zorganizowany na terenie Harcerskiej Bazy Cedron z inicjatywy wolontariusza Sekcji Turystyki Pieszej WUTW Edwina Nawockiego, który zajmował się turystyką seniorów od powstania Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, 14 lat temu.
Następne zloty odbyły się kolejno: w Leśniczówce „Muza” w Kąpinie, w Dworku Drzewiarza w Gościcinie, w Arboretum Nadleśnictwa w Luzinie, a w ubiegłym roku w Dworku pod Lipami w Rumi.
Zlot turystyczny jest największą imprezą organizowaną przez Sekcję Turystyki Pieszej Stowarzyszenia SWUTW każdego roku. Bierze w niej udział 100 osób. W tym roku razem z gośćmi było nas 130 osób.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.