Razem uczą się, jak żyć godnie

Dzień Otwarty, zorganizowany w ub. tygodniu przez Grupę Wsparcia „Żyj Godnie” pozwolił poznać formy zajęć z ludźmi, cierpiącymi na choroby otępienne. Na cotygodniowe spotkania grupy w Wejherowie przychodzą chorzy oraz członkowie ich rodzin, którzy również potrzebują wsparcia i cennych informacji. Znajdują tu również okazję do rozmowy i chwilę relaksu wśród dobrze rozumiejących się osób.

W dniu otwartym można było wziąć udział w spotkaniu grupy wsparcia i przyjrzeć się jej pracy. W środku uśmiechnięta Jolanta Węsierska, w głębi Jacek Drewa.
W dniu otwartym można było wziąć udział w spotkaniu grupy wsparcia i przyjrzeć się jej pracy. W środku uśmiechnięta Jolanta Węsierska, w głębi Jacek Drewa.

Grupa wsparcia „Żyj Godnie” powstała 20 października 2010 roku z myślą o osobach z zaburzeniami pamięci, chorych na chorobę Alzhaimera i inne choroby otępienne, jak również z myślą o ich opiekunach. Kilkunastoosobowa grupa zrzesza ludzi w różnym wieku i różnym stanie zdrowia.

RADZĄ SOBIE
Spotkania prowadzą wolontariusze, tacy jak wejherowianin Jacek Drewa, posiadający kwalifikacje opiekuna społecznego. Pomaga mu Jolanta Węsierska, założycielka grupy, która opiekując się chorym na chorobę Alzhaimera ojcem, postanowiła pomagać innym.
– Trzeba uczyć się tej choroby, postepowania z pacjentem, radzenia sobie ze stresem – mówi pani Jolanta. – Przede wszystkim jednak trzeba chcieć.Trzeba wyjść z domu, spotkać się z ludźmi, posłuchać jak sobie radzą i podzielić się problemami. Od roku korzystamy z terapii organizowanej przez Polskie Towarzystwo Pomocy Osobom z Chorobą Alzhaimera w Gdańsku. Dwa razy w miesiącu wyjeżdżamy na spotkania terapeutyczne w Gdyni Witominie, gdzie funkcjonuje dom dziennego pobytu.

PRZYSŁOWIA I PIOSENKI
Podczas Dnia Otwartego, podobnie jak w czasie innych spotkań grupy, pan Jacek prowadził m.in. ćwiczenia ruchowe i słowne. Członkowie grupy kończyli zaczęte przez prowadzącego znane powiedzenia i przysłowia, a także cytaty z Biblii, ćwicząc pamięć.
Potem wszyscy śpiewali piosenki lub pieśni religijne, a także modlili się razem, bo zajęcia prowadzone są w duchu chrześcijańskim. Co ważne, odbywają się w miłej atmosferze, przy herbacie, kawie i smakołykach, przyniesionych przez uczestniczki. Domowe ciasta z pewnością poprawiają humor, a tu liczy się uśmiech i wzajemna życzliwość.

NIE JESTEŚ SAM
Bardzo ważna jest więź psychiczna. Słowa: „wiem jak się czujesz, mam podobnie” albo „nie jesteś sam!” motywują do działania, do zmiany nastawienia. Należy pamiętać, że w grupie jest możliwość zrealizowania tego, czego nie jesteśmy w stanie zrobić w pojedynkę.
– Wzajemna pomoc jest podstawą życia społecznego, m.in. dlatego, iż jesteśmy stworzeniami stadnymi – mówi Jacek Drewa. – Każdy z nas potrzebuje być akceptowany, mieć poczucie, że jest potrzebny i może na kogoś liczyć. Opiekowanie się kimś przynosi satysfakcję. Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych chorych, jak również ich opiekunów, rodzinę czy przyjaciół. Do naszej grupy zapraszamy również wszystkie osoby chcące ofiarować swój cenny czas i zaangażowanie. Dla wszystkich chcących pomóc znajdzie się miejsce.

AK.

Cele grupy wsparcia:
– dzielenie się doświadczeniem w pokonywaniu trudności związanych ze chorobą oraz szukania wspólnymi siłami rozwiązań
– dzielenie się wsparciem emocjonalnym,
– zwalczanie bezradności wobec problemu własnej choroby, trudnej sytuacji życiowej itp.
– budowanie nadziei i poczucia wartości uczestników
– wymiana użytecznych informacji

U Sióstr Szarytek
Spotkania odbywają się w każdą środę, w godzinach od 17.00 do 19.00, w Wejherowie – w Domu Sióstr Szarytek przy ul. Świetego Jacka 14 (stary szpital).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.