Święto patrona

Zimowa pogoda, śnieg i wiatr nie odstraszyły wejherowskich rzemieślników, świętujących dzień swojego patrona, świętego Józefa. 19 marca odbył się tradycyjny przemarsz ulicami miasta z siedziby Cechu Rzemiosł do Kolegiaty oraz uroczysta msza św. ze sztandarami, orkiestrą i chórem.

 

Kaszubska orkiestra Zdzisława Plichty przy Kolegiacie prowadziła pochód z pocztami sztandarowymi, rzemieślnikami i młodzieżą z Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie. Pochód przeszedł do kościoła Trójcy Świętej, gdzie podczas mszy św. odprawiłonej przez ks. prałata Tadeusza Reszkę poświęcono nowe insygnia Zarządu Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związku Pracodawców. W czasie uroczystości śpiewał Chór Camerata Musicale.
W Kolegiacie wszyscy mogli podziwiać nowe tabernakulum, wykonane przez gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego, jak zaznaczył ks. dziekan T. Reszka, na razie częściowo na kredyt.
Druga część rzemieślniczego święta odbyła się w sali „Atlancic”, gdzie m.in. wręczono odznaki i nagrody. Złotą Odznakę za Zasługi dla Rzemiosła z rąk prezesa Powiatowego Cechu Rzemiosł MiŚP ZP Brunona Gajewskiego otrzymał Wiesław Szajda, prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej w Gdańsku, a także Włodzimierz Szordykowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Srebrną Odznakę za Zasługi dla Rzemiosła otrzymał Henryk Pranga – dyrektor Niepublicznej Szkoły Rzemiosł, a nagrody dostali dwaj nauczyciele tej szkoły – Karol Bronk i Rafał Martusewicz.
Prezes wejherowskiej organizacji rzemieślniczej Brunon Gajewski odbierał gratulacje i życzenia z okazji święta patrona od uczestniczących w spotkaniu gości. Były też podziękowania za prężną działalność, za tworzenie miejsc pracy oraz promocję miasta. Zastępca prezydenta Wejherowa Piotr Bochiński podkreślił, że gdy powstawało Wejherowo, budowali je przede wszystkim rzemieślnicy.
Życzenia i gratulacje składali przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich, przedstawiciel ministra Kazimierza Plocke, a także reprezentanci równych organizacji i instytucji.
Życzliwe słowa przekazywali też rzemieślnicy z miast i powiatów Pomorza, m.in. z Gdańska, Gdyni, Redy, Kartuz, a nawet Nowego Dworu Gdańskiego. Najważniejsze życzenia, jakie padły tego dnia brzmiały: niech święty Józef ma was w opiece! Chodziło oczywiście o rzemieślników z powiatu wejherowskiego.
AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.