Rëbôcë òd Wiôldżégò Mòrza

Kaszubskie pieśni na chóry

Pięć regionalnych książek wydanych i współwydanych w ub. roku przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie otrzymało nagrody i wyróżnienia na XX Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2019” – o tym informowaliśmy w poprzednim „Pulsie”. Wśród nagrodzonych pozycji znalazł się zbiór pieśni kaszubskich o tematyce morskiej, opracowany przez prof. Marka Rocławskiego.

„Rëbôcë òd Wiôldżégò Mòrza. Pieśni kaszubskie na chóry jednorodne i mieszane” zawiera 30 utworów w opracowaniu na chóry o głosach jednorodnych i mieszanych.
– Wyboru dziesięciu pieśni dokonałem w oparciu o śpiewnik „Pieśni z Kaszub” w opracowaniu muzycznym i tekstowym Władysława Kirsteina oraz Leona Roppela – wyjaśnia prof. Marek Rocławski. – Pochodzą one z różnych miejscowości regionu kaszubskiego, m.in. z Helu, Jastarni, Karwi, czy Kościerzyny. W śpiewniku znalazły się również utwory skomponowane przez Jana Trepczyka, Leona Roppela i Władysława Kirsteina. Moją intencją było, aby do rąk dyrygentów chórów trafił śpiewnik, zawierający szeroki wachlarz utworów z tekstem kaszubskim wyłącznie o tematyce morskiej, stanowiący atrakcyjną propozycję repertuarową dla chórów amatorskich z całej Polski.
Autor wydawnictwa, a zarazem znakomity dyrygent, każdy z dziesięciu tytułów zaaranżował w wersji na chór żeński, męski i mieszany o różnym stopniu trudności.
Pieśni zawarte w śpiewniku „Rëbôcë òd Wiòldżégò Mòrza”, to materiały dotąd niepublikowane, a wartościowe pod względem literacko-muzycznym, które od wielu pokoleń ubogacały kulturę muzyczną Kaszub.
Ta pozycja jest ciekawą propozycją zwłaszcza dla chórów przygotowujących się do kolejnych edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie.
W 2021 roku odbędzie się jubileuszowy XXV festiwal.

 

 

Prof. dr hab. Marek Rocławski jest dyrygentem, kompozytorem i pianistą.
Od 1 października 2012 roku pełni funkcję prorektora ds. organizacyjnych i nauczania w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Dla mieszkańców Wejherowa prof. Rocławski to przede wszystkim były kierownik artystyczny i dyrygent znakomitego chóru mieszanego „Cantores Veiherovienses”, który prowadził w latach 1985-2016. Obecnie M. Rocławski pełni funkcję dyrygenta honorowego chóru. Pracę naukową i dydaktyczną łączy z działalnością artystyczną. Jest autorem wielu publikacji. Skomponował hejnał miasta Wejherowa, przygotował szereg kompozycji, opracowań na chór a cappella i z towarzyszeniem orkiestry. Zasiada w jury wielu konkursów i festiwali nie tylko w naszym regionie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.