W mocy Bożego Ducha

38. Pielgrzymka Kaszubska 26 lipca zawita do Wejherowa

Dziś w długą drogę po raz 38. wyruszyli uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej z Helu na Jasną Górę. Pielgrzymi w 19 dni pokonają trasę o długości 638 km, a przyświeca im hasło „W mocy Bożego Ducha”.W pielgrzymce tradycyjnie uczestniczą m.in. mieszkańcy Wejherowa i powiatu wejherowskiego. Jak co roku, drugiego dnia wędrówki, czyli 26 lipca uczestnicy zawitają do naszego miasta i tu przenocują.

Informacje i zdjęcie zaczerpnęliśmy ze strony:  http://www.kaszubskapielgrzymka.pl
Informacje i zdjęcie zaczerpnęliśmy ze strony:
http://www.kaszubskapielgrzymka.pl

Grupa piesza wyruszyła dzisiaj, 25 lipca o godz. 6.00 z Helu, a na Jasną Górę dotrze 12 sierpnia po południu. Trasa ma 638 km, a wędrówka trwa 19 dni.
Jutro nocleg w Wejherowie
Jutro, czyli 26 lipca pod wieczór pielgrzymi dotrą w Grodu Wejhera, dokładnie do kościoła pw. Świętej Trójcy. Następnego dnia – w sobotę wczesnym rankiem pielgrzymi wyruszą do Sianowa, pokonując kolejne 34 km.
Najdłuższa w Polsce Piesza Pielgrzymka Kaszubska przechodzi kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie. Średnio dziennie pokonuje się 35 km, a tempo waha się w granicach 5,5-6 km na godzinę.
Rekolekcje w drodze
Udział w Pielgrzymce jest niesamowitą przygodą i bardzo głębokim przeżyciem duchowym. To czas budowania więzi z Bogiem i relacji z innymi ludźmi. Podczas drogi pielgrzymi mierzą się ze swoimi słabościami i uczą się je pokonywać. Szukają w Panu Bogu siły do kroczenia w pielgrzymce swojego życia – tak twierdzą, przekonują i zachęcają do wspólnej wędrówki organizatorzy.
Modlitwa i integracja
– W tym roku, dla pogłębienia refleksji, spróbujemy przełożyć to na praktykę życia codziennego – dostrzec owoce i moc Bożego Ducha w naszym codziennym życiu i w życiu wspólnoty Kościoła – czytamy na stronie internetowej Pielgrzymki. – Czynić to będziemy dzięki codziennej Eucharystii, podczas której będziemy rozważać Boże Słowo, a także dzięki konferencjom starannie przygotowanym przez naszych Braci Kapłanów. Nie zabraknie także porannej szkoły modlitwy, naszej modlitwy w drodze i czuwań podczas apelu jasnogórskiego. Podczas pogodnych wieczorów będzie zabawa, integracja i trochę kaszubskiego folkloru, którym zarazimy naszych gospodarzy i „Kaszubów” z Polski.

 

Historia pielgrzymki

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze Swarzewa 25 lipca 1982 r. Kaszubi chcąc uczcić 600 lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej postanowili przejść 600 km do Tronu Królowej Polski niosąc duchowy dar trudu pielgrzymiego.
Organizacji tego przedsięwzięcia podjął się ks. Zygmunt Trella – proboszcz parafii św. Jakuba i św. Mikołaja w Mechowie koło Pucka. W następnych latach tę posługę sprawowali: ks. Piotr Bonin, ks. Piotr Zaremba, ks. Grzegorz Kuzborski.
W roku 2000 dla uczczenia jubileuszu chrześcijaństwa Kaszubi rozpoczęli pielgrzymkę z Helu. Pielgrzymka Kaszubska stała się tym samym najdłuższą pielgrzymką w Polsce liczącą 640 km.
W latach 2001-2016 pielgrzymkom przewodził ks. prof. Jan Perszon wielki promotor i miłośnik kultury kaszubskiej, a od 2017 roku tę funkcję pełni ks. Robert Jahns, proboszcz parafii w Leźna.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.