Cmentarz komunalny – kolejny krok naprzód

Radni przyjęli regulamin

Na sesji w dniu 23.07 miejscy radni uchwalili „Regulamin cmentarza komunalnego w Wejherowie”. Regulamin dotyczy nowej części cmentarza, która jest przygotowywana na terenie za parkingiem przy ul. Roszczynialskiego. Okazuje się, że są również osoby, które próbują przeszkadzać i blokować powstanie cmentarza komunalnego.

Cmenatarz Komunalny powstanie w sąsiedztwie obecnego cmentarza parafialnego, na którym już zaczyna brakować miejsc pochówku.
Cmenatarz Komunalny powstanie w sąsiedztwie obecnego cmentarza parafialnego, na którym już zaczyna brakować miejsc pochówku.

Przyjęty przez radnych dokument określa zasady i tryb korzystania z cmentarza komunalnego, reguluje m.in. godziny otwarcia bram wjazdowych, zasady organizacji uroczystości pogrzebowych, zasady dysponowania grobem i przepisy porządkowe. Administratorem miejskiego cmentarza będzie Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych, zaś cennik opłat za korzystanie z cmentarza ustali Prezydent Miasta Wejherowa w drodze zarządzenia.
– Na nowym cmentarzu komunalnym będzie prawie 2000 miejsc w kwaterach ziemnych i kolumbariach. – mówi zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz. – Obecnie od 2 lipca urząd oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę cmentarza przez Starostę Wejherowskiego. Po wydaniu pozwolenia potrzebujemy kilku tygodni na przeprowadzenie niezbędnych prac, aby rozpocząć pochówki.

 

Próbują nam przeszkadzać

Wojciech Kozłowski: Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa
– Różne osoby próbują mam przeszkadzać, aby cmentarz komunalny nie powstał, albo przynajmniej aby go opóźnić. Są składane donosy do licznych instytucji. Nic to oczywiście nie daje, gdyż wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Chodzi tylko o to, aby budowę opóźnić, bowiem każda instytucja musi taki donos rozpatrzyć, a to zajmuje czas. W efekcie otwarcie cmentarza komunalnego niepotrzebnie przedłuża się w czasie. Potem często te same osoby robią wokół tego awanturę, na przykład w mediach społecznościowych. Należy podkreślić, że dzięki staraniom Urzędu Miejskiego temat nowego cmentarza sprawnie posuwa się naprzód, jak na polskie realia.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.