Trafostacje na kolorowo

Cieszą oczy przechodniów i upiększają miasto

Szpecące dotąd budynki osiedlowych trafostacji zmieniają swój wygląd. Wejherowskie Centrum Kultury wspólnie z Urzędem Miasta Wejherowa i w porozumieniu z firmą Energa Operator S.A. realizują akcję Stolemy Energii, której celem jest upiększenie otaczającej nas przestrzeni.

 

Żółta trafostacja na ul. Heyki to efekt prac dwóch plastyczek: Weroniki Syrkowskiej i Alicji Gaszty. Psychologia kolorów uczy, że to jakimi tonacjami się otaczamy ma ogromne znaczenie. Żółty podobno pobudza, motywuje do działania, sprawia, że zapominamy o zmęczeniu, a poza tym symbolizuje potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem.
Kolejnym, odnowionym w ramach akcji „Stolemy energii” obiektem jest trafostacja przy ul. Sikorskiego. Autorem prac jest Karol Formela. Nie wszyscy wiedzą, że kaszubskie bogate gburki wyszywały złotymi nićmi na czarnych tkaninach kaszubskie hafty. To one były inspiracją do wzorów na tej trafostacji.
Odnowiony i upiększony budynek na ul. Okrężnej to dzieło Zuzanny Dolegi, natomiast Katarzyna Konieczna pomalowała pięknie trafostację przy ul. Kotłowskiego. Nowe oblicze zyskała trafostacja przy ul. Harcerskiej, gdzie przy pracy można było spotkać Palladina.
– Murale podnoszą atrakcyjność i uwypuklają walor estetyczny dzielnic i osiedli – wyjaśnia Karol Formela, koordynator projektu Stolemy Energii z ramienia Wejherowskiego Centrum Kultury. – Prace inspirowane są tematyką kaszubską.
Wielkoformatowe dzieła zastąpią nieestetyczne napisy i przypadkowe bazgroły, które dość często szpecą trafostacje i przestrzeń miasta. Pod koniec lipca br. wszystkie wytypowane do przemalowania trafostacje w Wejherowie zyskają nowe oblicze i będą mogły cieszyć oczy przychodniów.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.