W Wejherowie najbezpieczniej!

Operacje kardiochirurgiczne

Operacje kardiochirurgiczne należą do najtrudniejszych i obarczone są dużym ryzykiem. Na podstawie danych zebranych w Krajowym Rejestrze Operacji Kardiochirurgicznych (KROK), dotyczących 38 ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce w 2018 roku, Oddział Kardiochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie jest na 21. miejscu pod względem liczby tego rodzju zabiegów, ale na pierwszym miejscu pod względem bezpieczeństwa przeprowadzonych operacji. W ub. roku w Wejherowie było ich 492.

Z danych KROK wynika, że w ub. roku wykonano w Polsce blisko 26 tysięcy zabiegów kardiochirurgicznych, z czego Oddział Kardiochirurgii Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie wykonał 492 operacje.
Wyniki operacyjne oddziału, wyrażone śmiertelnością okołooperacyjną pozwoliły uplasować się wejherowskiemu Oddziałowi Kardiochirurgii na pierwszym miejscu w Polsce, osiągając wynik blisko trzykrotnie niższy od statystycznie spodziewanej śmiertelności okołooperacyjnej, wyliczonej ze skomplikowanych wskaźników.
– Nie ma nic bardziej przykrego i tragicznego jak zgon okołooperacyjny. Jest to najgorsze powikłanie, tragedia zarówno dla pacjenta i jego rodziny, jak i lekarza operującego oraz całego zespołu leczącego. Niezmiernie cieszy mnie, że w naszym oddziale to powikłanie zdarza się tak rzadko. Oszukujemy więc statystyki, które mówią, że powinno zdarzać się częściej – mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w szpitalu w Wejherowie. – Jest to wynik doskonałych warunków pracy, kompetencji zespołu i przemyślanej organizacji pracy w oddziale. Niska śmiertelność okołooperacyjna to większe bezpieczeństwo pacjenta, to znak że w danej jednostce leczenie jest kompetentne i skuteczne. Kardiochirurgia w Wejherowie jest najmłodszym oddziałem w kraju, powstała pod koniec 2017 roku, ale tak naprawdę rok 2018 jest pierwszym, w którym wdrożyliśmy wszystkie procedury kardiochirurgiczne u dorosłych, stając się oddziałem pełnoprofilowym.
Na wejherowskiej kardiochirurgii wykonywane są zabiegi kardiochirurgiczne u dorosłych
– Nie boimy się wyzwań, staramy się iść z duchem czasu i postępu, zacieśniamy współpracę z oddziałem kardiologii – dodaje dr Jarmoszewicz. – Współpraca kardiolog-kardiochirurg w ramach tzw. kardiogrupy to zupełnie inny wymiar możliwości leczenia. Szpital w Wejherowo to drugi w województwie ośrodek, w którym stworzyła się możliwość takiej współpracy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.