Świat w kolorach i dźwiękach

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece przy ul Kaszubskiej można obejrzeć wystawę prac Longiny Wysockiej. Między barwnymi obrazami wiosennych kwiatów zwraca uwagę drewniana płaskorzeźba, utrzymana w soczystych kolorach brązu. W drewno wkomponowany jest miedziany zarys pałacu, a całość ozdabiają dwa ciemnozłote świeczniki. Pracę tę p. Lonia wykonała pod kierunkiem innej plastyczki – Aleksandry Mazurkiewicz-Tiesler.

Fot. Grażyna Szczepanowska
Fot. Grażyna Szczepanowska

Te dwie utalentowane artystki spotkały się w Wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie L. Wysocka od sześciu lat prowadzi pracownię malarską. Po zakończeniu zajęć ze słuchaczami, sama staje się studentką w pracowni p. Aleksandry. Ich wspólne wernisaże, ale również prace wystawiane wraz z pracami ich podopiecznych to działania daleko wykraczające poza ramy uczelni. Przechodzenie od roli wykładowcy do roli studenta jest w WUTW dość powszechnym zjawiskiem, które zbliża do siebie uczestników zajęć.
Niezwykłą różnorodnością charakteryzują się wytwory pań, uczestniczących w zajęciach rękodzieła artystycznego: pisanki ze szmatek, haftowanie tasiemkami, biżuteria z wszelkich materiałów to tylko nieznaczna część tego co wychodzi spod zręcznych palców artystek-amatorek (zdjęcie poniżej).

W bogatej ofercie przedmiotów artystycznych, prowadzonych w WUTW szczególnie potrzebne wydają się być w bieżącym semestrze spotkania z muzyką. Zajęcia te zawsze gromadziły wielu melomanów, lecz obecnie , w niecierpliwym oczekiwaniu na otwarcie Kaszubskiej Filharmonii spotyka się co tydzień blisko 40 osób .
Prezentowane na spotkaniach utwory to głównie formy muzyki trzy- lub cztero częściowe: koncerty, sonaty, suity, symfonie. Królują Wieniawski, Beethoven, Czajkowski i Vivaldi.
Muzyka tzw. poważna wcale taką nie musi być. Nie musi być też trudna w odbiorze. Wystarczy się w niej zasłuchać, uruchomić wyobraźnię, zagłębić w bogactwo dźwięków.
Nie zaszkodzi przecież zapoznać się z niewielką liczbą pojęć związanych z utworami pięknie i przystępnie opisanych przez Jerzego Waldorfa, którego książki są dostępne w naszej miejskiej bibliotece. W tej to literaturze znajdziemy też uwagę: klaskanie po poszczególnych częściach utworu wieloczęściowego np: koncertu jest „niewiarygodnie karygodnym nietaktem”,) że zacytuję wspomnianego p. Waldorfa .
BoZ Wszystkim wykładowcom, słuchaczom i sympatykom
Wejherowskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku
życzymy W E S O Ł Y C H Ś W I Ą T !

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.