Święto Wolności i Solidarności

Wejherowianie oraz władze samorządowe miasta Wejherowa w samo południe spotkali się 4 czerwca na rynku, aby uczcić 30-lecie wyborów parlamentarnych z 1989 roku, które zapoczątkowały zmiany społeczno-gospodarcze w naszym kraju. Wspólnie odśpiewano Hymn Polski. Z tej samej okazji Hymn śpiewano również przed Starostwem, gdzie zebrali się przedstawiciele władz powiatu wejherowskiego, radni powiatowi oraz mieszkańcy.

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, przypomniał trudne lata osiemdziesiąte, gdy brakowało podstawowych produktów w sklepach, a władze komunistyczne tłumiły każde przejawy protestów społecznych. Mimo to Sierpień 1980 roku m.in. w Trójmieście, Szczecinie, na Śląsku przyniósł powołanie NSZZ „Solidarność”. W 1979 roku do Polski przyjechał Ojciec Święty Jan Paweł II, co wywołało wśród Polaków optymizm i sprzeciw wobec władzy.
Nawet stan wojenny nie zmusił Polaków do uległości i do zaakceptowania wojskowej junty. W kolejnych latach doszło do obrad Okrągłego Stołu oraz do ogłoszenia pierwszych w części demokratycznych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Z okazji 30 rocznicy tego wydarzenia w całym kraju, m.in. w powiecie wejherowskim, w miniony wtorek obchodzono Święto Wolności i Solidarności. Odbyły się spotkania, wystawy, koncerty.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.