Noworodki i serce

Dzięki remontom i modernizacjom w wejherowskim szpitalu poprawiły się warunki leczenie pacjentów. To nie koniec remontów i zakupów, których w tym roku doczekają się m.in. oddziały kardiologii i neonatologii. Mimo problemów finansowych, z którymi boryka się większość szpitali, udaje się zdobyć pieniądze na najbardziej potrzebne inwestycje.

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie, największy w północnej części regionu, przyjmuje pacjentów z Wejherowa i powiatu wejherowskiego, ale też z Gdyni oraz powiatów ościennych – puckiego kartuskiego, lęborskiego. Placówka cieszy się bardzo dobrą opinią, przede wszystkim z powodu osiągnięć lekarzy poszczególnych oddziałów. Dzięki remontom i zakupom, szpital jest nowoczesny i wyposażony w sprzęt medyczny wysokiej klasy.

CIEPLEJ I ŁADNIEJ
– W ubiegłym roku udało nam się zakończyć termomodernizację – przypomina Andrzej Zieleniewski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Warstwa styropianu ociepliła ściany, które dodatkowo otrzymały elewację w pastelowych kolorach. Stopniowo wymieniliśmy też okna. Gruntowny remont przeszedł Szpitalny Oddział Ratunkowy. Udało się też uruchomić całodobowe lądowisko dla śmigłowców.
Jak informuje dyrektor szpitala, poprawiły się warunki leczenia w Poradni Onkologicznej, w której powiększono gabinet chemioterapii. W ubiegłym roku odnowiono główny hol szpitala, zmieniając jego wystrój i ozdabiając jedną ze ścian m.in. certyfikatami i akredytacjami.
– Chcemy się pochwalić osiągnięciami i wyróżnieniami, z których jesteśmy dumni – mówi dyrektor Zieleniewski.

NOWE GABINETY
W tym roku zaplanowano kolejne inwestycje. Finalizowany jest remont w pracowniach bronchoskopii i spirometrii na Oddziale Chorób Płucnych, które funkcjonowały dotąd w trudnych warunkach. Oddział powiększy się o zaadaptowane na pracownie pomieszczenia po dawnej kuchni. Nowe gabinety zostały wyposażone w niezbędne meble oraz bardzo potrzebny videobronchoskop. Ten nowoczesny sprzęt medyczny kosztuje 200 tys. zł.

DLA NAJMŁODSZYCH
Najważniejszym zadaniem jest modernizacja i wyposażenie w nowy sprzęt Oddziału Neonatologii, czuwającego nad prawidłowym rozwojem noworodków i leczącego schorzenia najmłodszych pacjentów.
– Modernizacja i doposażenie tego oddziału są konieczne, m.in. z powodu bardzo dużej liczby noworodków – wyjaśnia dyrektor szpitala. – W naszym szpitalu odbywa się najwięcej porodów w województwie. W 2012 roku urodziło się tu 2900 dzieci, a rok wcześniej aż 3250. Tym większe znaczenie ma nie tylko oddział położniczy, ale również neonatologiczny. Pracuje tam wykwalifikowana kadra, są znakomici lekarze, ale trzeba zadbać o polepszenie warunków pracy na tym oddziale. Staramy się o dotację na ten cel z tzw. funduszu norweskiego.
Projekt architektoniczny jest prawie gotowy. Zaplanowano zakupy niezbędnych urządzeń, służących m.in. do stałego monitorowania porodu.
Drugi obszar, objęty tegorocznymi planami remontowymi to kardiologia. Również w tym wypadku aplikowano o środki zewnętrzne, a głównym zadaniem będzie urządzenie i wyposażenie gabinetu elektrokardiologii.
– W naszym szpitalu wykonywane są m.in. zabiegi zakładania pacjentom kardiostymulatorów, które odbywają się na sali w bloku operacyjnym – wyjaśnia A. Zieleniewski. – Chcemy, aby kardiologia miała własną salę do tego rodzaju zabiegów. W przyszłym roku będziemy starali się o środki unijne na modernizację Oddziału Kardiologii.

Pomagają
Jak podkreśla dyrektor placówki, w jej rozwoju i poprawie warunków leczenia pomagają samorządy.
– Dzięki pozytywnemu nastawieniu władz Wejherowa, powiatu wejherowskiego oraz pozostałych gmin udało się już wiele zrobić. W trudnych chwilach pomaga nam wiara, że możemy zawsze liczyć na taką pomoc – dodaje dyr. Andrzej Zieleniewski.
Anna Kuczmarska

Szpital w liczbach
Do wejherowskiego Szpitala Specjalistycznego w ciągu roku trafia ok. 30 tysięcy pacjentów
SOR przyjmuje rocznie ok. 60 tysięcy pacjentów, z których niektórzy zostają w szpitalu na dłużej
Szpital im. Floriana Ceynowy dysponuje 16 oddziałami – jest tam 8 oddziałów zabiegowych i 8 niezabiegowych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.