Lekcje z laptopem

Szkoła Podstawowa nr 11 zmienia się nie do poznania. I nie chodzi tylko o efekt modernizacji, która poprawiła wygląd oraz warunki nauki i pracy. Projekt „Cyfrowa Szkoła” realizowany przez wejherowską „Jedenastkę” zmienia oblicze te placówki. Wykorzystanie nowoczesnych technologii ułatwia pracę nauczycielom, a dla uczniów lekcje z laptopem czy interaktywną tablicą to prawdziwa frajda.

Projekt został przygotowany przez nauczycieli tej szkoły pod kierunkiem dyrektora Andrzeja Gredeckiego, w oparciu o program rządowy „Cyfrowa Szkoła”. Dzięki temu placówka uzyskała dotację na zakup sprzętu do stosowania nowoczesnych technologii w procesie nauczania.
Komputery, laptopy, interaktywne tablice, ekrany z pilotami przy pomocy których uczniowie rozwiązują testy na lekcjach, e-dzienniki – to wszystko zaprezentowano kilka dni temu podczas konferencji w SP nr 11.
W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy pozostałych szkół gminnych w Wejherowie, zastępca prezydenta miasta Bogdan Tokłowicz, Pomorski Kurator Oświaty – Elżbieta Wasilenko, a także przedstawiciel wojewody pomorskiego. Goście nie tylko wysłuchali ciekawych informacji, ale też uczestniczyli w lekcjach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu informatycznego.
Dyrektor A. Gredecki wyjaśniał, na czym polega wprowadzanie informatyki na różne płaszczyzny nauczania, a także w komunikacji szkolnej. Informatyka usprawnia też komunikację z rodzicami. Dzięki elektronicznym dziennikom, mogą oni w każdej chwili sprawdzić oceny swojego dziecka i frekwencję na lekcjach, ale także wysłać e-maila z pytaniem do wybranego nauczyciela.

W grudniu do szkoły trafił nowoczesny sprzęt, a nad odpowiednim zastosowaniem komputerów i innych urządzeń oraz nad szczegółami programu czuwają koordynatorzy. W kilku salach uczniowie pracują na lekcjach z laptopami, ucząc się różnych przedmiotów, piszą blogi na stronie internetowej szkoły, a dyrekcja wprowadziła karty elektroniczne, służące bezpieczeństwu. W „jedenastce”, biorącej udział w programie „Szkoła z klasą”, działa też monitoring.
Jednym z celów programu jest m.in. szkoła bez tornistra, co umożliwi zastosowanie systemu Documaster Campus. Ale to już przyszłość.
Anna Kuczmarska

Cyfrowa szkoła w liczbach

398 szkół w Polsce bierze udział w pilotażowym programie rządowym „Cyfrowa Szkoła”
24 szkoły uczestniczą w tym programie na terenie województwa pomorskiego
2 szkoły w Wejherowie realizują program „Cyfrowa Szkoła – obok SP nr 11 również szkoła w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących
150 laptopami dysponują nauczyciele i uczniowie w wejherowskiej „jedenastce”

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.