Śpiewali o morzu

Festiwal promuje Wejherowo

Zwycięzcą XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, który odbył się w kwietniu w Wejherowie został Chór Cantores Veiherovienses pod dyrekcją Tomasza Chyły. Odebrał on również nagrodę dla najlepszego dyrygenta. Gala finałowa odbyła się w Filharmonii Kaszubskiej.

Pierwszy Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie miał miejsce w maju 1966 roku, a początki ruchu śpiewaczego w naszym mieście sięgają końca XIX wieku.
– Festiwal przypomina i kultywuje historię i nasze dziedzictwo kulturowe – mówi Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Filharmonia Kaszubska, orgnizatora imprezy. – Zarówno mieszkańcy, śpiewacy, instytucje kultury oraz włodarze miasta dążą do kontynuacji tej pięknej tradycji. Przyczynia się do tego też wieloletnia współpraca z Akademią Muzyczną w Gdańsku, Szkołą Muzyczną w Wejherowie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
– Festiwal to m.in. promocja Wejherowa, do którego przyjeżdżają chóry z całej Polski, poznając nasze miasto – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastepca prezydenta Wejherowa. – Chóry śpiewają nie tylko utwory marynistyczne, ale też pieśni w języku kaszubskim oraz patriotyczne. Repertuar jest różnorodny.
Podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piesni o Morzu jury pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Ryszarda Romana Zimaka, oceniało 11 chórów: z Wejherowa i powiatu wejherowskiego, z Trójmiasta oraz z takich miast jak Łeba, Kościerzyna, Koszalin czy Lublin. Uczestnicy konkursu rywalizowali w pięciu kategoriach: chóry dziecięce, młodzieżowe, pochodzące ze szkół muzycznych, mieszane i jednorodne.
Tegoroczny festiwal otworzyło widowisko na placu Jakuba Wejhera (na zdjęciu poniżej) i parada z rynku do Filharmonii Kaszubskiej. Przewodziła ją orkiestra Garnizonu Morskiego. Następnie na scenie Filharmonii Kaszubskiej wystąpił laureat poprzedniej edycji, warszawski zespół proMODERN. Festiwalowi towarzyszyła wystawa pt. „Ojciec Pieśni i Opery Narodowej – Snakowski o Moniuszce”.

 

Wyniki festiwalu

Grand Prix, stautetka Złotego Żagla oraz nagrodę w wys. 13 000 zł otrzymał Chór Cantores Veiherovienses.
Złote Dyplomy wyśpiewały: Chór SP nr 9 w Wejherowie, Żeński Chór Kameralny przy I LO im. gen. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, Chór PSM I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie i Chór „Canto” PSM I stopnia im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku.
Srebrne Dyplomy otrzymały: Chór Dzięcięcy Con Passione przy SP nr 47 w Lublinie, Chór Żeński „Gaudeamus” Gminy Wejherowo, Chór Kameralny Centrum Kultury 105 w Koszalinie oraz Chór Mieszany Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.
Brązowy Dyplom zdobył Żeński Chór Kameralny z Cewlina.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.