Wiosenne Spotkania z Teatrem

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego

Wiosna z Teatrem czy Teatr z Wiosną w tle? To nieistotne. Ważne, że kolejny raz odbyły się Wiosenne Spotkania z Teatrem organizowane przez liceum „Sobieskiego” wraz z Wejherowskim Centrum Kultury.

Spektakl „Piosenka o artyście” zaprezentował na scenie zespół „In Vino Varietas”, złożony z wejherowskich licealistów.
Spektakl „Piosenka o artyście” zaprezentował na scenie zespół „In Vino Varietas”, złożony z wejherowskich licealistów.

Bodźcem do ich powstania były wyjazdy Teatru „Prawie Lucki” na Poznańską Wiosnę Młodych, kiedy to dzięki zaproszeniu Henryka Dąbrowskiego (aktora i reżysera) prezentowali swe spektakle wraz z zespołami z Poznania.
– Możliwość oglądania amatorskich zespołów teatralnych zachęciła nas do zorganizowania podobnej imprezy w Wejherowie i do uczczenia Międzynarodowego Dnia Teatru. Spotkania są okazją do rozmowy na temat istoty dramatu, gry aktorskiej, teatru z aktorami zawodowymi i amatorami, teatrologami, nauczycielami akademickimi – dodaje pomysłodawczyni spotkań Edyta Łyskowska-Sobiczewska. – To także możliwość obejrzenia spektakli zaprezentowanych w czasie OPMFT Luterek.
W tym roku jednak pojawiła się inna koncepcja obchodów święta teatru: prezentacja jednego, ponadgodzinnego spektaklu w wykonaniu nowo powstałego zespołu „In Vino Varietas”. Autorami scenariusza „Piosenki o artyście” opartymi przede wszystkim na tekstach własnych są uzdolnieni uczniowie liceum: Agnieszka Dzięcielska, Julia Potrykus i Maciej Bartecki. Nad jego realizacją pracowali wiele miesięcy i osiągnęli sukces. Spektakl spotkał się bardzo dobrym odbiorem i wysoką oceną zarówno widzów, jak i Grzegorza Szlangi – aktora i reżysera Chojnickiego Studio Rapsodycznego., który przeprowadził interesujące warsztaty teatralne. Kolejną atrakcją było spotkanie z dr Joanną Lisiewicz (UG) – realizatorką projektów teatralnych, autorką publikacji na temat twórczości T.Różewicza, recenzentką sztuk teatralnych.
Niedawno obchodzony Dzień Poezji uczciła tegoroczna maturzystka Aneta Neumuller własnymi, w aranżacji Marcina Kusia.
Uroczystego otwarcia spotkań w imieniu własnym, jak i dyrektor WCK Jolanty Rożyńskiej dokonała dyrekto I Liceum Ogólnokształcącego Katarzyna Bojke. EŁS.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.