Morskie tradycje Wejherowa

W Wejherowie, obok budynku Filharmonii Kaszubskiej odsłonięto tablicę „Na pamiątkę związków Wejherowa z morzem”. Przypomina ona, że właśnie w Wejherowie tworzono zręby polskich morskich służb. W latach międzywojennych nasze miasto było siedzibą powiatu morskiego, w 1920 roku utworzono tu Urząd Marynarki Handlowej i Urząd Rybacki. Uroczystość odbyła się 10 lutego, w rocznicę zaślubin Polski z morzem.

Przy ul. Sobieskiego umieszczono wielką kotwicę, symbolizująca związki z morzem, a także specjalną tablicę z napisem:
„Po 148 latach zaborów – ustaleniem Traktatu Wersalskiego – w 1920 roku Polska odzyskała niepodległość i dostęp do morza. Przyznana Polsce linia brzegowa nie była wyposażona w infrastrukturę morską. Wejherowo, jako stolica tworzącego się regionu nadmorskiego było jedynym miastem gotowym do przyjęcia roli centrum dla tworzących się zrębów gospodarki morskiej, a także ośrodkiem administracyjnym i zapleczem dla budującej się Gdyni.
W 1920 roku utworzono w Wejherowie Urząd Marynarki Handlowej i Urząd Rybacki. Wejherowski Sąd Powiatowy prowadził rejestr morskich statków handlowych.
W 1925 roku działała Izba Morska, w 1928 roku utworzono Powiat Morski. Kotwica przypomina, jak ważną rolę Wejherowo pełniło w budowaniu Gospodarki Morskiej II Rzeczpospolitej Polskiej a współcześnie oprócz symboliki morskiej, podkreśla regionalne przesłanie „Filharmonii Kaszubskiej”. Wejherowo, 10 lutego 2013 roku.”
Kotwicę oraz tablicę z informacjami można znaleźć przed budynkiem Filharmonii Kaszubskiej, która również nawiązuje w architekturze do tradycji morskich.
– Nieprzypadkowo Filharmonia Kaszubska ma kształt łodzi. Ma nawiązywać do czasów, gdy w Wejherowie budowano podstawy administracji morskie. Mało kto dzisiaj o tym pamięta – wyjaśnił w trakcie uroczystości prezydent Krzysztof Hildebrandt.
Przypomnijmy, że w czasie, gdy w Wejherowie funkcjonowały wspomniane urzędy, trwała dopiero budowa Gdyni, która uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku.
Odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele władz miasta oraz delegacja Rady Kombatanckiej przy Staroście i Prezydencie Miasta Wejherowa, której przewodniczył Stanisław Harasiuk.
MD.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.