Muzyka i modlitwa

Bohaterem utworów muzycznych i tekstów, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane w wejherowskiej Kolegiacie 15 lutego, jest Kalwaria Wejherowska, a dokładnie Droga Krzyżowa dróżkami Kaszubskiej Jerozolimy. Rozważania i utwory, przepięknie wykonane przez młodych artystów, nie tylko zachwyciły słuchaczy, ale też zmusiły ich do zadumy i modlitwy. Tak, jak zamierzali autorzy i wykonawcy projektu. „Droga Krzyżowa. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej” to wspólny projekt młodych artystów z terenu Ziemi Wejherowskiej, obejmujący wydanie książki z tekstami rozważań Drogi Krzyżowej wraz z fotografiami poszczególnych stacji Kalwarii.

Więcej zdjęć z koncertu i promocji w Galerii na stronie: www.pulswejherowa.pl
Więcej zdjęć z koncertu i promocji w Galerii na stronie: www.pulswejherowa.pl

Do książki dołączona jest płyta, na której tekst rozważań czyta Jerzy Kiszkis, aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Są tam również utwory muzyczne skomponowane do poszczególnych stacji – kaplic kalwaryjskich w wykonaniu profesjonalnego zespołu wokalnego Art’n’Voices z Wejherowa. Tego samego, który wystąpił w kościele Trójcy Świętej, a nazajutrz zaprezentował niektóre utwory w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.


W Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków odbyła się prezentacja książki i płyty, a jednocześnie spotkanie z inicjatorem przedsięwzięcia i autorem rozważań – ks. Przemysławem Augustem Lewińskim oraz pozostałymi młodymi artystami, w tym Anna Rocławską i Julianną Styn, które napisały muzykę.
Do wejherowskiego muzeum przybył też Jerzy Kiszkis, który odczytał fragment książki. Goście natomiast gratulowali i wyrażali uznanie dla wspaniałych efektów przedsięwzięcia.

Jerzy Kiszkis, a na zdjęciu po lewej autorzy tekstu i muzyki: ks. Przemysław August Lewiński, Anna Rocławska i Julianna Styn.
W czasie Wielkiego Postu nabożeństwa-koncerty będą odbywały się w wielu kościołach regionu, m.in. w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową w kościele św. Stanisława Kostki w Wejherowie, a także w Wielki Piątek – w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Redzie.
Patronat nad przedsięwzięciem objął ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Projekt wsparli finansowo: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Urząd Miasta Wejherowa i Urząd Miasta Redy.
Anna Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.