Młodzież chce zasiąść w sejmowych ławach

Uczniowie „Elektryka” upamiętnią postać działacza i posła, Bolesława Formeli

Uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie, Mateusz Syposz i Igor Staniecki, zgłosili się do udziału w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Najpierw zrealizują film o pośle z Kaszub – Bolesławie Formeli.

Wicestarosta Jacek Thiel podczas spotkania z Mateuszem Syposzem i Igorem Stanieckim.
Wicestarosta Jacek Thiel podczas spotkania z Mateuszem Syposzem i Igorem Stanieckim.

W tegorocznej edycji SDiM zespół musi wykonać zadanie rekrutacyjne związane z tematem obrad, który w tym roku brzmi „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych projektów jest udział w posiedzeniu odbywającym się 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka.
W ramach zadania dwuosobowy zespół postanowił zrealizować film o Bolesławie Formeli, działaczu społecznym i pośle z naszego regionu. W tym celu uczniowie 28 marca br. spotkali się z wicestarostą wejherowskim Jackiem Thielem, aby przybliżył im sylwetkę lokalnego bohatera i jego działalność.
– Naszym celem jest upamiętnienie postaci Bolesława Formeli. Jesteśmy przekonani, że osoba tak zasłużona dla naszej ojczyzny powinna być doceniona – mówi Mateusz Syposz.
Bolesław Formela był znanym działaczem społecznym na Kaszubach, posłem na Sejm IV kadencji II RP w latach 1935-1938 oraz komendantem naczelnym Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.
Wcześniej był samorządowcem, sołtysem i wójtem Gminy Strzepcz.
Na przełomie 1939 i 1940 r. zorganizował na naszym terenie grupę konspiracyjną o charakterze wywiadowczo-dywersyjnym, z którą nawiązał w maju 1941 r. kontakt z Tajną Organizacją Wojskową „Gryf Kaszubski”. Na początku lipca 1941 r. na spotkaniu założycielskim TOW „Gryf Pomorski” w Czarnej Dąbrowie został mianowany przez Radę Naczelną komendantem naczelnym organizacji. Po objęciu tej funkcji skupił się na tworzeniu sieci dowodzenia i łączności oraz pozyskiwaniu nowych członków. Jako naczelnik kierował także akcją propagandową, kontrwywiadem, a także działaniami dywersyjnymi. Wszystko po to, aby przeciwstawiać się niemieckiej okupacji i walczyć z niemieckim zniewoleniem.
– Na naszym terenie mamy wiele zasłużonych postaci, czasami są to bohaterowie bezimienni, którzy oddali życie za wolność i suwerenność naszej ojczyzny. Na pewno nie jesteśmy w stanie wszystkich upamiętnić, ale musimy o nich mówić i przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę o lokalnych bohaterach i wydarzeniach w których brali udział. To część naszej historii, naszej pamięci oraz naszej tożsamości – mówi wicestarosta Jacek Thiel.

 

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny realizowany przez Kancelarię Sejmu, przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Jego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.