Muzyka i słuchowiska

Malowanie, odświeżanie, zmiana funkcji niektórych pomieszczeń – tak rozpoczął się nowy rok w wejherowskiej bibliotece. Główna siedziba Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kaszubskiej będzie bardziej funkcjonalna, dostosowana do potrzeb czytelników w różnych wieku – dorosłych, młodych i najmłodszych. Jak zwykle, w bibliotece nie brakuje ciekawych propozycji.

Ekran komputera, zawierającego elektroniczną wersję księgozbioru, pomoże szybciej znaleźć książkę niż tradycyjny katalog.
Ekran komputera, zawierającego elektroniczną wersję księgozbioru, pomoże szybciej znaleźć książkę niż tradycyjny katalog.

– Przyszedł czas na odnowienie wnętrz naszej placówki, a przy okazji postanowiliśmy poprawić ich funkcjonalność, inaczej wykorzystując różne pomieszczenia – mówi Danuta Balcerowicz, dyrektor PiMBP im. A. Majkowskiego w Wejherowie. – Cały parter budynku przy ul. Kaszubskiej przeznaczymy dla dzieci. Nasi najmłodsi czytelnicy będą mogli spotkać się tam nie tylko z książkami, ale też posłuchać bajek albo spędzić czas na placu zabaw.
Tak jak dotąd, w bibliotece nie zabraknie zajęć, zorganizowanych właśnie z myślą o najmłodszych czytelnikach. Będzie to przede wszystkim czytanie książek dla dzieci, ale także nowość – kącik muzyczny.
– Mam nadzieję, że ta propozycja spodoba się dzieciom, które będą mogły spróbować gry na gitarze, a w przyszłości także na pianoli – wyjaśnia dyrektor Balcerowicz. – Młodzi muzycy będą mieli specjalne słuchawki, dzięki którym usłyszą dźwięki instrumentu, a nie będą przeszkadzać innym.
Stanowiska komputerowe dla młodzieży i dorosłych zostaną przeniesione z parteru na piętro, do czytelni naukowej, dotąd nie wykorzystywanej w pełni. Do dyspozycji użytkowników internetu będzie dziesięć komputerów. Obok pięciu dotychczasowych urządzeń przybędzie kolejnych pięć, kupionych przez bibliotekę.
– W czytelni znajdzie się ponadto dodatkowy komputer Apple Macintosh z dotykowym ekranem, który usprawni i ułatwi wyszukiwanie pozycji w katalogu – wyjaśnia dyrektor biblioteki. – Podobny dotykowy ekran zamontowaliśmy już w wypożyczalni, dokładnie w tym samym celu.
Zamierzenia dyrekcji i pracowników są bardzo ciekawe. Choćby pomysł stworzenia czytelni na werandzie, którą można by zbudować na tarasie z tyłu budynku.
– Jeśli uda nam się uzyskać dofinansowanie w ramach jednego z programów, będziemy realizować ten plan – mówi Danuta Balcerowicz. – Możemy to zrobić wyłącznie za zgodą i we współpracy z Urzędem Miasta, do którego należy budynek biblioteki.
Wracając do bieżącej działalności biblioteki, która nosi imię pisarza, ale też lekarza Aleksandra Majkowskiego, placówka nie po raz pierwszy pamięta o Międzynarodowym Dniu Chorego, przypadającego 11 lutego. Podobnie, jak rok temu, pracownicy biblioteki organizują akcję na rzecz Hospicjum św. Judy Tadeusza w Wejherowie. Z pomocą kilkorga znanych osób nagrano dwa słuchowiska, a płyta jest oferowana osobom odwiedzającym bibliotekę w zamian za dobrowolne datki. Zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjum to jedno, a przeznaczenie płyty ze słuchowiskami dla ludzi chorych i starszych to druga, godna pochwały inicjatywa.
– Staramy się pamiętać o ludziach, którzy są wykluczeni z normalnego życia, a czasami nie mają siły lub odpowiednio dobrego wzroku, aby czytać książki – wyjaśnia Danuta Balcerowicz. – Słuchanie opowiadań, nagranych na krążek może sprawić im przyjemność. Dodatkową akcją na rzecz hospicjum jest przedstawienie, które zaprezentujemy 8 lutego w Gimnazjum nr 1, podobnie jak w ubiegłym roku. Serdecznie zapraszamy!
Wejherowska placówka organizuje konkursy literackie, wystawy i plebiscyty. Nie inaczej będzie w tym roku, w którym nie zabraknie ciekawych propozycji.
– Ponieważ nasze inicjatywy wiążą się z wydatkami, staramy się o pozyskanie dotacji zewnętrznych. Z tym jednak bywa różnie. Czasami nasze projekty są chwalone, uzyskują wysoką ocenę, ale pieniędzy nie otrzymujemy – mówi dyrektor Balcerowicz. – O dofinasowanie jest coraz trudniej, a dotacje bywają rozdzielane niesprawiedliwie. Dobrze, że mamy wsparcie władz miasta i powiatu.
Dodajmy, że w czasie nadchodzących ferii w bibliotece odbędą się zajęcia dla dzieci.
Szczegóły na stronie:
biblioteka.wejherowo.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.