Kapsuła Czasu dla potomnych zostanie otwarta za sto lat

W setną rocznicę odzyskania niepodległości ku czci wszystkich, walczących o Polskę

Najpierw przy Bramie Piaśnickiej w Wejherowie stanęła kolumna z Orłem. Z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski, 25 listopada br. umieszczono w niej Kapsułę Czasu dla potomnych. Uroczyste zamknięcie kapsuły, którą można otworzyć dopiero za sto lat, poprzedzono mszą św. w kościele Chrystusa Króla i bł. Siostry Alicji Kotowskiej z udziałem władz miasta i powiatu wejherowskiego.

Inicjatorami całego przedsięwzięcia byli: Bogdan Tokłowicz – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego oraz ks. prałat Daniel Nowak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i bł. S. Alicji Kotowskiej, dziekan Dekanatu Wejherowskiego.
– Kapsuła jest przekazem dla następnych pokoleń, jako znak jubileuszu setnej rocznicy wolności i niepodległości – powiedział ks. Daniel Nowak. – Kapsuła zawiera m.in. życzenia od mieszkańców Wejherowa, którzy od kwietnia wpisywali się do pamiątkowej księgi. Zalazły się w niej również informacje o mieście, bieżąca prasa, aktualna mapa Wejherowa, „Leksykon Wejherowian” autorstwa Reginy Osowickiej, album o Kalwarii Wejherowskiej oraz album „Wejherowo na starej pocztówce”, a także wspomnienia ostatniego żyjącego obrońcy Pomorza i Kępy Oksywskiej 103-letniego Aleksandra Pawelca. Do kapsuły włożono też książkę arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.
– Podczas dzisiejszej uroczystości chcemy podziękować wszystkim, którzy przez długie dziesięciolecia niewoli naszej Ojczyzny nie ustawali w pracy i walce o suwerenny byt niepodległej Polski – powiedział Bogdan Tokłowicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego. – Kapsuła Czasu jest inicjatywą, pod którą podpisują się mieszkańcy miasta i goście, jest przede wszystkim wiadomością dla potomnych.
– Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości pobudza nas do wdzięczności wszystkim pokoleniom Polaków, którzy nie tracili ducha w czasie zaborów i walczyli o niepodległość, kierowani wielką miłością do Ojczyzny oraz przywiązaniem do tradycji narodowych i wiary katolickiej – mówił prezydent Wejherowa, Krzysztof Hildebrandt. – Polacy nie poddawali się. Dzisiaj cieszmy się z wolnej Ojczyzny, uczcijmy setną rocznicę najlepiej jak umiemy. Oddajmy Ojczyźnie cześć, okazujmy swój patriotyzm. To od nas samych i naszego zaangażowania zależy wielkość i znaczenie Polski.
W księdze, która umieszczona została w kapsule, podpisali się m.in. starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, inicjatorzy tego wydarzenia, przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”, przedstawiciele służb mundurowych i różnych wejherowskich instytucji.

 

Na tablicy pamiątkowej na kolumnie z Orłem czytamy:
„1918-2018
Tym, którzy żyli godnie, gdy wolność była droższa niż życie.
Niech nasza droga będzie wspólna.
Niech nasza modlitwa będzie pokorna.
Niech nasza miłość będzie potężna.
Nich nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,
co się tej nadziei może sprzeciwiać.
Wdzięczni Bogu i wierni Ojczyźnie
W uroczystość Chrystusa Króla 25 listopada 2018 r.”

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.