Jedna opłata od gospodarstwa

W tym roku czeka nas rewolucja, jeśli chodzi o zasady opłat za wywóz oraz zagospodarowanie odpadów komunalnych. W Wejherowie opłaty będą naliczane od każdego gospodarstwa domowego w jednakowej wysokości. Stawki będą takie same dla wszystkich wejherowian – w przypadku prowadzenia segregacji odpadów opłata wyniesie 35 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego, a bez segregacji – 55 zł. Nowe zasady i stawki wejdą w życie 1 lipca 2013 roku i będą obowiązywały do końca obecnego.

Pakiet uchwał, dotyczących zasad gospodarowania odpadami komunalnymi wejherowscy radni przyjęli 28 grudnia. Z decyzją czekali do ostatniej chwili, licząc na zmiany wadliwej ustawy „śmieciowej”, krytykowanej przez większość samorządowców, media i opinię publiczną. Od 2011 roku samorządy bezskutecznie domagały się poprawienia złych przepisów. Rząd i posłowie w końcu zrozumieli, że ustawa jest bublem, ale dopiero w grudniu ub.r. wzięli się za zmiany.

CZAS SIĘ SKOŃCZYŁ
Podczas grudniowej sesji prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, ubolewał na tym, że rząd i Sejm nie wykorzystały minionego półtora roku na dokonanie potrzebnych zmian, a miasto zostało zobligowane do podjęcia niezbędnych uchwał do końca 2012 roku.
– Przedstawione radnym projekty uchwał zostały przygotowane tak, aby dolegliwości, związane z wprowadzeniem ustawy, były dla mieszkańców jak najmniejsze – powiedział K. Hildebrandt.

DWA WARIANTY
Radni jednogłośnie zaakceptowali propozycję, aby opłaty były uiszczane co dwa miesiące, do 15 dnia drugiego miesiąca (np. za lipiec i sierpień do 15 sierpnia). Natomiast większością głosów wybrano jeden z dwóch przedstawionych przez zastępcę prezydenta Piotra Bochińskiego wariantów naliczania opłat oraz ich wysokości. Rada Miasta wybrała opcję opłaty od każdego gospodarstwa domowego, odrzucając wariant opłaty od liczby osób zamieszkujących na danej nieruchomości, ponieważ czasen nie sposób ustalić dokładnie, ile osób tam mieszka.
Ustawa dopuszcza cztery metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, od ilości zużytej wody, od powierzchni lokalu mieszkalnego i jedna opłata od gospodarstwa domowego.

WADY I ZALETY
Zdaniem zastępcy prezydenta P. Bochińskiego każdy z wariantów ma wady i zalety i zawsze ktoś będzie poszkodowany, jednak wybrany przez wejherowską Radę Miasta sposób jest najbardziej korzystny dla większości mieszkańców.
– Chodzi nam o wprowadzenie zasad i stawek najbardziej akceptowanych przez społeczeństwo, a nie takich, które będą wygodne dla urzędników – wyjaśnił prezydent Hildebrandt. Dla urzędników wygodne byłoby naliczanie opłat np. od metrażu domu czy mieszkania.

PRAWA NALEŻY PRZESTRZEGAĆ
Radny opozycyjnej Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Szczygieł proponował, aby zaczekać z decyzją na poprawki, które podobno na początku roku rząd i Sejm mają wprowadzić do ustawy, ale wiceprzewodniczący Rady Miasta Wojciech Kozłowski przypomniał radnemu, że prawo, nawet jeśli jest wadliwe, obowiązuje i rada miasta musi je przestrzegać. Radny nie powinien namawiać innych radnych do świadomego, z premedytacją i celowego łamania prawa. Ustawa zobowiązała rady miast i gmin do podjęcia uchwał do końca 2012 roku. Wynika to wprost z przepisów – art. 10 ust. 1 ustawy. Poza tym nie wiadomo, kiedy Sejm ostatecznie coś uchwali.
Uchwałę dotyczącą opłat i stawek za zagospodarowanie odpadów komunalnych przyjęto głosami radnych „Wolę Wejherowo” i PiS. Siedmiu radnych PO wstrzymało się od głosu, a jeden (radny Z. Chuchała) głosował przeciw.

Za miedzą drożej
Opłaty liczone od gospodarstwa domowego będą też obowiązywać w gminie Linia (35 zł) oraz w gminie Wejherowo, gdzie stawka podstawowa wynosić będzie 64 zł miesięcznie, a bęz segregacji – 88 zł. Decyzją radnych Gminy Wejherowo, jej mieszkańcy będą mogli korzystać z ulg, ale ustawa ich nie przewiduje. Dlatego uchwała RG Wejherowo została unieważniona przez Regionalną Izbę Obrachunkową (wójt gminy ma zamiar odwołać się do sądu).
Niektóre inne gminy mają zamiar wprowadzić opłaty od liczby osób w gospodarstwie domowym. W przypadku segregacji śmieci w Rumi za każdą osobę będzie trzeba zapłacić 11 zł, w gminie Choczewo 5 zł od osoby, w Szemudzie 12,65 zł, w Gniewinie 9 zł, a w Łęczycach 8 zł od osoby. Luzino i Reda wstrzymały się na razie od podjęcia uchwał w tej sprawie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.