O przygotowaniach do zimy rozmawiano w wejherowskim Urzędzie Miejskim podczas posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W celu sprawnego wykonywania prac związanych z przeciwdziałaniem skutkom zimy, 13 listopada prezydent Krzysztof Hildebrandt powołał Miejski Zespół Koordynacyjny ds. Akcji Zimowej, któremu przewodniczy Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta miasta, a jej zastępcą jest Stanisław Brzozowski. Pełnomocnikami przewodniczącej są Jarosław Jędrzejewski – ds. wykonawstwa i Zenon Hinca – ds. organizacyjno-technicznych. W skład zespołu wchodzą również: Andrzej Fedoruk, Leszek Miś, Czesław Kordel, kom. Marek Koniewski, Karol Galczewski, Jerzy Wyczyński i Andrzej Lisakowski.
Jak podkreślił sekretarz miasta Bogusław Suwara, sprawy związane z przygotowaniami miasta do zimy zostały zapięte już na tzw. ostatni guzik. Przedstawiciele zarządów dróg odpowiedzialni za odśnieżanie i utrzymanie przejezdności dróg w Wejherowie na drogach wojewódzkich, powiatowych i miejskich zapewnili o wykonaniu przygotowań do zimy i gotowości do akcji zimowej.
Zima ma być łagodna
Szef Miejskiego Inspektoratu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Fedoruk zapoznał zebranych z długoterminową prognozą pogody opracowaną specjalnie dla Wejherowa przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. Wynika z niej, że tegoroczny sezon zimowy nie będzie odbiegał od roku ubiegłego. Na przełomie listopada i grudnia a także w grudniu temperatury powinny utrzymywać się granicach od +5 do -5 stopni C z opadami deszczu i śniegu, zwłaszcza w grudniu. W okresie świąteczno-noworocznym można spodziewać się silnych wiatrów.
W styczniu i lutym mróz powinien utrzymywać się granicach -5 do -10 stopni C z krótkotrwałymi okresami kilkunastu stopni na minusie. W związku z nasileniem wilgotności może występować szadź. Od połowy marca przewidziane jest ocieplenie w granicach +8 st. C i wyższe.
Czad cichym zabójcą
Uczestniczący w posiedzeniu zastępca komendanta powiatowego PSP ST. bryg. Grzegorz Kmiecik przedstawił informację w oparciu o prezentację multimedialną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, opracowaną na rzecz kampanii edukacyjno-informacyjnej związanej z przeciwdziałaniem zatruciom dwutlenkiem węgla. Przekonywał, że w domach ogrzewanych piecami niezbędne są czujki gazowe i uczulił na zakładanie w nich dobrych baterii zasilających przed każdym sezonem grzewczym.
Na zakończenie Andrzej Fedoruk zachęcił do korzystania z Informatora zimowego utrzymania dróg wojewódzkich w województwie pomorskim w sezonie zimowym 2018/2019, który znajduje się na stronie zdw-gdansk.pl, a także śledzenia komunikatów o sytuacji drogowej dotyczącej miasta, powiatu i województwa na stronach internetowych.
Oto ważne adresy:
http://mapy.zarzaddrogowy.pl/zdp/wejherowo_zima.html
http://www.zdw-gdansk.pl/zdw/menu-glowne/mapa-utrudnien-i-akcja-zima/
http://www.zarzaddrogowy.pl/mapy.html