Wielkie sprzątanie grobów na Wejherowskich Powązkach

Nie pozwól pamięci zarastać trawą

Na zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja, zwanym Wejherowskimi Powązkami, odbyła się akcja sprzątania grobów, zainicjowana przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Była to część ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”. Cmentarz sprzątało ponad 200 osób.

W zorganizowanej po raz drugi akcji uczestniczyli uczniowie wejherowskich szkół i pracownicy instytucji publicznych, a wśród nich m.in. zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, dyrektor Filharmonii Kaszubskiej Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Jarosław Jędrzejewski, radny Paweł Formela a także inicjator akcji – dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresa Patsidis (wszyscy na zdjęciu obok).
Jak podkreśla Teresa Patsidis, inicjatywa narodziła się z refleksji towarzyszącej obchodom Święta Zmarłych, gdy spotykano na cmentarzu zapomniane i nieuporządkowane groby. W akcję, potraktowaną m.in. jak lekcję historii, włączyły się szkoły podstawowe nr 5, 6, 8 i 11 oraz Szkoła Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, a także pracownicy Urzędu Miejskiego, Wejherowskiego Centrum Kultury, Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Zakładu Usług Komunalnych i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie. W sumie na cmentarzu pracowało ponad 240 osób.
– Na tym cmentarzu spoczywają ludzie zasłużeni, którzy budowali nasze miasto, tworzyli tą społeczność i historię miasta na przestrzeni wielu lat. Cmentarze są naszym dobrem kulturowym i musimy o nie dbać. Dlatego warto się pochylić nad grobami, które nie mają już swoich właścicieli i poświęcić im chwilę, aby oczyścić je z zarastającej trawy i opadających liści – mówi Teresa Patsidis.
– Dzięki tej akcji na tydzień przed Świętem Zmarłych został uporządkowany i oczyszczony ze śmieci oraz liści nasz zabytkowy cmentarz, nazywany Wejherowskimi Powązkami. To wspaniała akcja edukacyjna dla dzieci i młodzieży, w ramach której odkrywają groby wybitnych wejherowian i osób, które wniosły wielki wkład w rozwój miasta i odzyskanie niepodległości przez Polskę – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.
Jak informuje Muzeum Piasnickie, do akcji włączyli się również strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 (zdjęcie powyżej po prawej), a także żołnierze, którzy sprzątali kwaterę 1 Morskiego Pułku Strzelców.
Dodajmy, że współorganizatorem akcji na wejherowskim cmentarzu była parafia pw. Św. Trójcy w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.