Dwadzieścia lat Teatru „Prawie Lucki”

Dawni i obecni aktorzy na scenie w auli liceum

Na dwudziestolecie Teatru „Prawie Lucki”, działającego przy I Liceum im. Jana III Sobieskiego przybyło kilkadziesiąt osób. Absolwenci oraz uczniowie tej wejherowskiej placówki spotkali się w auli liceum, gdzie wspólnie spędzili dzień. Rozpoznawali się na starych zdjęciach, dzielili się wspomnieniami i – jak na święto teatru przystało – oglądali prezentacje teatralne.

Pomysł spotkania, podobnie jak idea powstania teatru przy liceum dwie dekady temu, wyszedł od Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej. Choć nie do wszystkich udało się dotrzeć, to i tak liczba osób, które postanowiły powspominać dawne, kreatywne czasy, przerosła oczekiwania. Uczniom i absolwentom liceum towarzyszyli nauczyciele: dyrektor I LO (PZS nr 1) – Katarzyna Bojke, a także Beata Płotka i Iwona Kwidzińska.
Budujące było ujrzeć pierwsze pokolenia „Lucków”, które zjawiło się tłumnie i radośnie opowiadało o wyjazdach, próbach, żartach i wpadkach. Choć niektórzy nie widzieli się latami, na scenie wyglądali jak zgrana paczka, przerzucająca się barwnymi historiami z „Luckowego” życia” pełnego wrażeń, doznań i smaków. To właśnie siła „Lucków” – wspólne artystyczne doświadczanie młodości po prostu wiąże ludzi. Oczywiście, nie zabrakło Lucjana Romanka (dziś kardiologa) – wzoru do naśladowania, laureata wielu ogólnopolskich nagród człowieka o „czekoladowym głosie”.
Wśród prezentacji znalazły się monodramy: monodramy: jeden przedstawiający Antygonę (pełna ekspresji gra Moniki Płomin), drugi – niedoszłą aktorkę, w którą wcieliła się Agata Wicka, świetnie balansująca między groteską a komizmem. Były też sentymentalne piosenki w wykonaniu Barbary Tempskiej i Roksany Jocz. Marta Kowalska i Hanna Brzezińska przygotowały skecz, odnoszący się do różnych spektakli, w których obie występowały. Wyśmienitym zabiegiem okazało się wystawienie dwóch wersji tego samego spektaklu pod tytułem „Nuda”. Jedną przygotowały tegoroczne maturzystki: Kasia Papke, Aneta Neumuller, Klaudia Onowszak i Oliwia Langer, a drugą grupa absolwentów: Katarzyna Dyszewska, Katarzyna Truskolaska i Wojciech Cichy. Obie interpretacje tekstu o kompleksie dziewczyn ze wsi były komiczne, jednak największe wrażenie robiło zestawienie różnych światów – młodszego i starszego. Mimo różnicy wieku, wszyscy aktorzy angażowali się tak samo i osiągnęli sukces, rozśmieszając publiczność do łez. Niespodzianką dla wszystkich uczestników spotkania był pyszny tort z logo teatru, który zaserwował Wojciech Cichy.
Przy okazji jubileuszu można stwierdzić, że dzięki działalności szkolnego teatru, wielu wejherowian zdobyło ciekawe doświadczenia i umiejętności, m.in. podczas spotkań z wybitnymi aktorami, w trakcie pracy nad trudnymi tekstami (przede wszystkim T.Różewicza – ich duchowego mistrza), występów na scenach (także poza granicami Wejherowa – w Poznaniu, Krakowie, Radomsku, Sopocie i innych), które zaowocowały ok. 200 nagrodami indywidualnymi i zespołowymi, na różnych szczeblach. Wszystko to, jak twierdzą młodzi aktorzy, przydaje się im w dorosłym życiu.
– Połowa 40 lat pracy w szkole to kontakt ze wspaniałymi, twórczymi, inteligentnymi, wrażliwymi, ale i pełnymi poczucia humoru młodymi ludźmi. Bez nich moja praca nie miałaby tyle blasku i radości. I ich obecność, ciepłe słowa, wspomnienia, listy od tych, którzy nie mogli przybyć, są dla mnie największym podziękowaniem za 20 lat wspólnych przeżyć – mówi Edyta Łysakowska-Sobiczewska, nauczycielka języka polskiego w I LO w Wejherowie, reżyser, instruktor i szefowa Teatru „Prawie Lucki”.
Marta Kowalska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.