Elektronika i internet

Rzemiosło kojarzy się na ogół z tak tradycyjnymi profesjami, jak stolarstwo, fryzjerstwo, krawiectwo czy zawody, związane z branżą budowlaną. Wśród wejherowskich rzemieślników są jednak reprezentanci branż, niekoniecznie kojarzących się z tradycyjnym rzemiosłem. Waldemar Kurpet, członek Zarządu Powiatowego Cechu Rzemiosł, Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związku Pracodawców w Wejherowie, zajmuje się telekomunikacją i teleinformatyką.

Waldemar Kurpet w swoim biurze przy ul. Wałowej 28.
Waldemar Kurpet w swoim biurze przy ul. Wałowej 28.

Zakład Usług Telekomunikacyjnych WALTEL powstał w 1988 roku, oferując obsługę techniczną firm oraz instytucji w zakresie instalowania centrali telefonicznych oraz wewnętrznych sieci w zakładach.

TECHNOLOGICZNY SKOK
– Przedsiębiorstwa i instytucje potrzebowały sprawnie działającej sieci telefonicznej i nowoczesnego sprzętu, który zapewnialiśmy – informuje Waldemar Kurpet, właściciel firmy WALTEL. – Nasze usługi są potrzebne nadal, ale dzisiaj oferujemy coś zupełnie innego. Nowoczesna telekomunikacja opiera się na teleinformatyce, a centrale cyfrowe są sprzężone z internetem, co zapewnia wysoką jakość łączności, szybkość, wygodę, a także tańsze rozmowy, czyli obniżenie kosztów. Korzystanie z takich rozwiązań to w perspektywie duże oszczędności.
Jak mówi pan Waldemar, w tej dziedzinie trzeba ciągle się uczyć i rozwijać, aby wykorzystać ogromne możliwości, jakie daje szybki rozwój techniki.
Łącza internetowe o wysokich parametrach pozwalają na utworzenie wspólnej sieci telefonicznej firmy w całej Polsce i na świecie. Można sprawnie zorganizować połączenia wewnętrze, ale też szybki i wygodny przepływ informacji, dostosowując rozwiązania techniczne do konkretnych potrzeb zakładu czy instytucji.
– Kiedy zaczynaliśmy naszą pracę, instalowaliśmy tradycyjne, duże centrale ręczne, potem pojawiły się automatyczne centrale elektromechaniczne, a kolejną nowością były centrale elektroniczne – wspomina W. Kurpet. – Obecne centrale cyfrowe opierają się na serwerach Voip oraz łączach światłowodowych.

RODZINNA FIRMA
Waldemar Kurpet, absolwent Technikum Łączności w Gdańsku, w branży telekomunikacyjnej pracuje od 1977 roku. 11 lat później otworzył własną rodzinną firmę w Wejherowie, którą od początku prowadzi razem z żoną, Lucyną. Oboje małżonkowie pochodzą z gminy Gniewino, ale od 1980 roku mieszkają w Wejherowie
Pierwsze biuro urządzili w mieszkaniu, a dzisiaj dysponują nowoczesnym salonem dla klientów, otwartym w centrum miasta niespełna rok temu.
W siedzibie firmy WALTEL przy ul. Wałowej znajduje się biuro obsługi wraz z zapleczem administracyjnym i magazynowym, ponieważ na miejscu można kupić aparaty telefoniczne, faksy i inne akcesoria. Klientów obsługują wykwalifikowani pracownicy, którzy wykonują też zlecenia w terenie. Waltel buduje sieci telefoniczne i internetowe, ale też służy serwisem – doradztwem i opieką.
– Nasi pracownicy podnoszą kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach. Dzięki temu znamy na bieżąco nowinki techniczne – informuje właściciel firmy. – Jesteśmy dostępni, namacalni, nie tylko wirtualni, jak wiele innych firm w tej branży. Współpracujemy z producentami nowoczesnych urządzeń, nasza firma jest autoryzowanym przedstawicielem firmy Slican, produkującej nowoczesne centrale cyfrowo-voipowe. Współpracujemy też z takimi firmami, jak Datera, Siemens, Panasonic, Platan i inne. Obsługujemy firmy i instytucje w Trójmieście, w Wejherowie i powiecie wejherowskim, a także w całej Polsce. Firma się rozwija, ostatnio oferując również instalację telewizji przemysłowej, instalacji elektrycznych i alarmowych. To wszystko pozwala na kompleksową obsługę klienta.

Właściciel firmy „Waltel” przy stojaku szkoleniowym 19 cali, który zawiera trzy centrale telefoniczne - małej, średniej i dużej pojemności.
Właściciel firmy „Waltel” przy stojaku szkoleniowym 19 cali, który zawiera trzy centrale telefoniczne – małej, średniej i dużej pojemności.

W ŚRODOWISKU
Oprócz pracy zawodowej, Waldemar Kurpet jest zaangażowany społeczną działalność w Powiatowym Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Związku Pracodawców w Wejherowie. Jest członkiem Zarządu organizacji rzemieślniczej, pracuje też w Komisji Rewizyjnej. Zapytany dlaczego zdecydował się na działalność w Cechu, W. Kurpet wyjaśnia, że pomaga to zarówno jemu, jak i szefom firm innych branż.
– Cech prowadzi szkolenia dla pracowników, m.in. w kierunku obsługi klientów, organizuje różne kursy branżowe i spotkania – mówi właściciel firmy Waltel. – Członkowie Cechu Rzemiosł mają wiele okazji do wymiany informacji i doświadczeń, a także do integracji w środowisku.
W konkursie „Firma z przyszłością”, organizowanym przez Izbę Rzemieślniczą w Gdańsku w 2007 roku ZUT „Waltel” zdobył pierwsze miejsce w kategorii mikrofirma.
– Wytypował nas wejherowski Cech Rzemiosł , który działa na rzecz lokalnej społeczności – dodaje W. Kurpet.

W PLENERZE, Z RODZINĄ
Jak Lucyna i Waldemar Kurpet lubią spędzać wolny czas? Oboje preferują odpoczynek w plenerze, najchętniej z wnukami.
– Cieszę się, że mamy na to czas, bo dawniej nie mogliśmy sobie pozwolić na zbyt wiele relaksu. Praca pochłaniała nas niemal całkowicie, a dzisiaj, mając pracowników i co ważne, zaufanie do nich, możemy cieszyć się czasem spędzanym w rodzinnym gronie.
Anna Kuczmarska

W naszym cyklu prezentujemy rzemieślników, zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Związku Pracodawców w Wejherowie.
Ich sylwetki przedstawiamy także na naszej stronie: www.pulswejherowa.pl, w zakładce „Rzemieślnicy”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.