Kaszubskie zaduszki

Dawne wierzenia i zwyczaje

30 października 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie po raz drugi odbyły się „Kaszubskie zaduszki”, przygotowane przez uczniów uczęszczających na język kaszubski.

W programie zaprezentowano kaszubskie dogmaty, związane ze śmiercią i pogrzebem. Uczniowie przybliżyli również swoim rówieśnikom dawne wierzenia, związane z „łepi” i „wieszczi”, których dzisiaj nazwalibyśmy wampirami, uśmiercającymi swoje rodziny, a czasami nawet całe wsie.
Prezentacje przeplatane były występami artystycznymi: piosenkami i wierszami, wykonywanymi w języku polskim i kaszubskim (m.in. teksty polskich piosenek przetłumaczone na język kaszubski).
To wszystko – zdaniem opiekunów występu, Jolanty Piastowskiej i Tomasza Lesnera – miało służyć przybliżeniu młodzieży I LO wierzeń i zwyczajów kaszubskich, ale także przygotować do przeżywania tego niezwykłego czasu, gdy odwiedzając groby, wracamy we wspomnieniach do bliskich, których już z nami nie ma, gdy ze smutkiem powtarzamy słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Żal, że się za mało kochało, że się myślało o sobie…”

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.