Kaszubska pusta noc

Niezwykły spektakl w Kolegiacie

Pusta noc – jeden z dawnych obyczajów kaszubskich, związanych z pożegnaniem ze zmarłym członkiem rodziny i czuwaniem przy nim przed pogrzebem, był tematem spektaklu, zaprezentowanego w kościele Trójcy Św. w Wejherowie. Uczestnicy wydarzenia wypełnili wnętrza Kolegiaty i przeżyli niezwykły wieczór.

„Pusta noc. Gdy odchodzisz duszo”, bo tak brzmiał tytuł spektaklu, był połączeniem dźwięku, słowa, światła, obrazu, ciszy i gry aktorskiej. W widowisku zestawiono elementy koncertu symfonicznego z udziałem chóru z elementami multimedialnych projekcji oraz efektów świetlnych i dźwiękowych.
Pieśni skomponowane przez Cezarego Paciorka zaśpiewali soliści: Katarzyna Bierecka i Maciej Miecznikowski oraz chórzyści. Orkiestrą dyrygował Jacek Brzoznowski. Autorem tekstów jest Jerzy Stachurski. Wizualizacje przygotowali Artur Wyszecki i Wojciech Ostrowski.
W projekt zaangażowana została Cappella Gedanensis oraz Camerata Musicale przy wsparciu śpiewaków chóru Harmonia, za którego przygotowanie odpowiadała Aleksandra Janus.
Na scenie wystąpili ponadto członkowie chóru Cantores Veiherovienses oraz aktorzy ze stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy. Widowisko wyreżyserował Wojciech Rybakowski.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.