Za tydzień na Wejherowskich Powązkach

Ogólnopolska akcja: Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok

W środę 24 października o godz. 11:00 na starym, zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie, nazywanym Wejherowskimi Powązkami odbędzie się wielkie sprzątanie. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zainicjuje już po raz drugi ogólnopolską akcję pt. „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”.

Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby osób do tego, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich, zwrócili baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą groby obok i uprzątnęli chociaż jeden z nich. Społeczny i edukacyjno-historyczny projekt ma na celu krzewienie szacunku do nekropolii i Miejsc Pamięci Narodowej poprzez czynne dbanie o opuszczone groby.
Pamięć i szacunek
– Akcja ma również zainspirować do przemyśleń – wyjaśnia dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis. – W miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, spoczywają zwykli mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, ale też często osoby zasłużone w pamięci społecznej swoim dorobkiem dla Polski i lokalnych społeczności. Osoby te budowały potencjał miejsc tam gdzie mieszkały, pracowały, działały społecznie i na co dzień żyły. Ci ludzie tworzyli kulturę materialną i niematerialną tych miejsc. Jesteśmy im winni żywą, pamięć, jak również dbałość o przekaz pokoleniowy o ich dorobku, o tym, że budowali nasze społeczności miejskie, wiejskie, sąsiedzkie, zawodowe, społeczne i inne. Współcześnie funkcjonujemy przecież na podwalinach ich pracy i dorobku. A szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny przykład i uprzątnięcie zarośniętych starych grobów na naszych cmentarzach.
Włączmy się wszyscy czynnie w dniach od 24 do 31 października br. do drugiej edycji ogólnopolskiej akcji pn. „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”. Zadbajmy wspólnie o nekropolie i Miejsca Pamięci Narodowej.
Prześlij zdjęcie
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie uprzejmie prosi przesyłanie pod adres e-mailowy promocja@muzeumpiasnickie.pl fotografii wykonywanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania miejsc pamięci narodowej i nekropoli, wraz z danymi o uczestnikach (dane indywidualne osoby, szkoły, organizacji lub instytucji, telefon) i miejscu pamięci (lokalizacja, komu jest poświęcone).
Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i facebookowej stronie instytucji oraz nagrodzone.
Będą nagrody
Nagrody stanowić będą publikacje Muzeum Piaśnickiego, w tym unikalna: „Las Piaśnicki. Fabularyzowany komiks historyczny” autorstwa Tomasza Meringa. Jest to komiks historyczny, który powstał pod nadzorem pracowników naukowych muzeum. Obrazuje tło historyczne i mechanizm zbrodni popełnionej przez Niemców na polskich warstwach przywódczych i innych osobach w Piaśnicy (koło Wejherowa) jesienią 1939 roku.
Zgłoszenia uczestnictwa prosimy kierować do koordynatora akcji: Muzeum Piaśnickie, Dominika Studnicka, tel. kom. 732-700-446, promocja@muzeumpiasnickie.pl.
Muzeum Piaśnickie serdecznie zaprasza do akcji wszystkie chętne osoby, organizacje i instytucje.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.