15. urodziny

Uroczystość z okazji 15-lecia Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie, która odbyła się 23 listopada br., była okazją do gratulacji, podziękowań i wspomnień. Prezes Izby, Leszek Glaza krótko podsumował efekty pracy społecznej kilkudziesięciu przedsiębiorców z powiatów wejherowskiego i puckiego oraz z Gdyni, zrzeszonych w Izbie w Wejherowie. A jest się czym pochwalić!

Na początku było ich dokładnie 39. Tylu właścicieli różnych firm na terenie powiatu wejherowskiego, powołało w listopadzie 1997 roku Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Wejherowie, działającą na terenie województwa pomorskiego.
Pierwszym prezesem został Ryszard Szydłowski, a w latach 2000-2005 funkcję tę pełnił Roman Grzenkowicz.

SILNA POZYCJA
Obecnie ponad 60 przedsiębiorców, zrzeszonych w Izbie zatrudnia około 3500 osób. Obroty wszystkich podmiotów w skali roku wahają się od kilku do kilkuset milionów złotych.
– To stawia Izbę na liczącej się pozycji pośród pracodawców i podatników w regionie – podkreślił Leszek Glaza, od 2005 roku prezes RIP-H.

KONFERENCJE I DEBATY
– Dla naszych członków organizujemy spotkania z przedstawicielami Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy – dodaje pan prezes. – Spotykamy się również z przedstawicielami samorządów i organizacji gospodarczych, banków i wyższych uczelni, a także z przedstawicielami rządu. Organizujemy konferencje i debaty, a także spotkania w ramach Forum Dialogu Parlamentarnego, gdzie poruszamy problemy, dające się rozwiązać w ramach interpelacji poselskich.
Do współpracy zapraszamy posłów i senatorów ziemi pomorskiej, spotkaliśmy się także z prof. Grzegorzem Kołodko. Miedzy innymi dzięki tym przedsięwzięciom biznes w naszym powiecie ma się nieźle. Wielu przedsiębiorców potrafi się odnaleźć w trudnych warunkach gospodarczych.

WSPIERANIE MŁODYCH
Przedsiębiorcy z Wejherowa i sąsiednich miejscowości starają się wspierać i edukować młodzież, stąd m.in. pomysł powołania Rady Przyjaciół Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz zorganizowania konkursu „Mały Przedsiębiorca”.
Z inicjatywy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie odbywają się kolejne edycje konkursu Biznesplan, od 2009 r. organizowanego pod nazwą Pomorski Biznesplan i obejmującego zasięgiem teren województwa pomorskiego.
Właśnie dobiegła końca VIII edycja konkursu. O jej wynikach piszemy obok.
Konkurs rozrasta się. Pomorski Biznesplan ma szansę zaistnieć w centralnej Polsce, jako Mazowiecki Biznesplan, zorganizowany w ramach porozumienia w Krajową Izbą Gospodarczą i Marszałkiem Województwa mazowieckiego – takie są przyszłoroczne plany.

INTEGRACJA
– Staramy się też o integrację środowiska, wzajemne poznanie się i wspieranie, a nawet wspólną zabawę, na przykład na Balu Przedsiębiorcy – wyjaśnia prezes Leszek Glaza. – Dbamy o kondycję fizyczną i dobre samopoczucie naszych członków, przyjemne z pożytecznym łączymy podczas spotkań integracyjnych, gdzie oprócz miłego spędzania czasu mamy okazję zobaczyć i zwiedzić ciekawe obiekty naszego regionu i nie tylko.
Wejherowscy przedsiębiorcy byli m.in. na Litwie, Białorusi i w Chorwacji. Czeka ich wspólne chorwackie żeglowanie, a także spływ kajakowy rzeką Redą.
Anna Kuczmarska

13-osobowa Rada Izby

Radę Izby tworzą obecnie: Leszek Glaza – prezes, Zbigniew Kwidziński – wiceprezes, Marek Nagórski – wiceprezes, Jacek Cywiński, Roman Grzenkowicz, Aleksandra Harasiuk, Krzysztof Matłosz, Marek Mroske, Jan Naskręt, Jacek Nurzyński, Jacek Pomieczyński, Henryk Szczęsny i Tomasz Ziemann.

Własny obiekt: CK

Zrzeszeni w Izbie przedsiębiorcy założyli spółkę, uzyskali pożyczkę i zbudowali Centrum Handlowe „Kaszuby”, w którym mieści się siedziba Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie.
Przy realizacji inwestycji korzystali z usług firm z Pomorza, m.in. z powiatu wejherowskiego.

Międzynarodowe kontakty

Z inicjatywy Izby Przemysłowo-Handowej w naszym mieście odbyło się I Pomorsko-Białoruskie Forum Gospodarcze. Następne Fora organizowane są wspólnie z władzami miasta Gdańska i Torunia.
Przedsiębiorcy zorganizowali także biznesowy wyjazd na Białoruś. Odwiedzili Mińsk i kilka innych miast.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.