Jubileuszowa pielgrzymka

Po raz trzydziesty w historii wyruszy na Jasną Górę Pielgrzymka Kaszubska, na której nie zabraknie mieszkańców naszego miasta i powiatu. Rozpocznie się 25 lipca o godz. 6 rano w Helu. Następnego dnia około godziny 18.00 pielgrzymi przybędą do Wejherowa, aby rankiem 27 lipca udać się w dalszą drogę. Tym razem nie tylko do Częstochowy, ale także dalej, na Słowację.

Na Jasną Górę dotrą 12 sierpnia, ale to nie będzie koniec drogi.
W tym roku w związku z jubileuszem, organizatorzy oraz piesi pątnicy podjęli szczególne wyzwanie. Będą maszerować jeszcze dalej, a mianowicie do Lewoczy na Słowacji. Pielgrzymi zamierzają wejść na pagórek Marianska Hora, z którego rozpościera się piękny widok na miejscowość Levoca i gdzie znajduje się bazylika, w której króluje Matka Boża. Miejsce to nawiedził 3 lipca 1995 roku papież Jan Paweł II.
Aby tam dotrzeć, muszą pokonać dodatkowo 402 km.
W sumie XXX Pielgrzymka na trasie Hel – Jasna Góra – Zakopane (Krzeptówki) – Levoca (Słowacja) będzie miała długość 1040 km.
Wszystkie osoby, które pragną się udać na pielgrzymkę, mogą dojechać 25 lipca do Helu specjalnymi autokarami (odjeżdżającym m.in. o godz. 4.30 spod dworca PKP w Wejherowie) albo dołączyć do pątników dopiero w Wejherowie.


Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia muszą posiadać pisemną zgodę rodziców, a dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia muszą iść pod opieką osoby dorosłej.
Zapisy na pielgrzymkę odbywać się będą na trasie. Koszt uczestnictwa, który obejmuje transport, lekarstwa, materiały duszpasterskie i organizację za całą trasę (Hel-Levoca) wynosi 250 zł.
Noclegi zaplanowano w szkołach, remizach lub domach gospodarzy, ale każdy musi wziąć śpiwór i karimatę. Trzeba też przygotować wyżywienie na dwa – trzy dni pielgrzymki.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.kaszubska.diecezja.gda.pl

Trasa na Kaszubach

25 lipca:
Hel – Swarzewo 38 km
26 lipca:
Swarzewo-Wejherowo 29 km
27 lipca:
Wejherowo – Sianowo 34 km
28 lipca:
Sianowo – Szymbark 27 km
29 lipca:
Szymbark – St. Polaszki 28 km

Najstarsza i najdłuższa

Pielgrzymka Kaszubska jest najstarszą w Diecezji Gdańskiej pielgrzymką do Częstochowy, a zarazem najdłuższą pielgrzymką w Polsce.
Podczas marszu pielgrzymi starają się pogłębiać swoją wiarę, rozważając w konferencjach hasło roku duszpasterskiego. Modlą się i śpiewają ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej, do której zmierzają.
Na Jasną Górę idą przez 19 dni, pokonując 638 kilometrów.W poprzednich latach trasę Pielgrzymki Kaszubską przedłużano do Zakopanego, a tym razem wiedzie ona aż na Słowację.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.