Woda jest bezpieczna

Niepokojące sygnały z Łężyc dotarły do nas w ubiegłym tygodniu. Nieco wcześniej na terenie wsi pojawiły się komunikaty o konieczności gotowania wody przed spożyciem. Mieszkańcy obawiali się, że to kolejny problem, wynikający z funkcjonowania w tej miejscowości Spółki Eko Dolina, która zajmuje się zagospodarowywaniem odpadów. Urząd Gminy i Sanepid zapewniają, że nie ma zagrożenia.

Komunikat, ostrzegający przed spożywaniem wody i nakazujący jej przegotowanie pochodził z Urzędu Gminy Wejherowo, dlatego o wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do tej instytucji. Jak nas tam poinformowano, wkrótce będzie można pić wodę bez ograniczeń.
– W wodzie, pochodzącej z ujęcia głębinowego na terenie Łężyc, pojawiły się niewielkie ilości bakterii, co wykazała jedna z rutynowych kontroli przeprowadzonych przez Sanepid – informuje inspektor Marek Breza z Urzędu Gminy Wejherowo.
W związku z tym Sanepid nakazał doprowadzić jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego Łężyce do obowiązujących norm sanitarnych, w zakresie wskaźników bakterio-logicznych. Gmina zdecydowała o konieczności przepłukania i dezynfekcji sieci wodociągowej.
– Na czas wykonania tych prac oraz do czasu ponownego jej zbadania, poinformowaliśmy mieszkańców o potrzebie przegotowania wody przed spożyciem – dodaje M. Breza. – Powiadomienie mieszkańców należy do naszych obowiązków.
Do 30 listopada trwało płukanie i dezynfekcja sieci, a potem przeprowadzono dwa kontrolne badanie wody z ujęcia. Wyniki były pozytywne. Jak mówi inspektor M. Breza, nie było to niebezpieczne skażenie, którego obawiali się mieszkańcy, a jedynie zanieczyszczenie, do jakiego może dojść w sieci wodociągowej, pomimo rygorystycznych procedur.
Potwierdza to dyrektor Sanepidu w Wejherowie.
– Jestem pewna, że zanieczyszczenia wody w Łężycach nie miało nic wspólnego z zakładem Eko Dolina. Zresztą, doszło tam do minimalnego zanieczyszczenia – mówi Wanda Kotecka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie. – Po działaniach podjętych przez gminę, badania wykazały, że problemu z wodą już tam nie ma.
Zgodnie z procedurą w poniedziałek 3.12 pracownicy Sanepidu z urzędu ponownie pobrali próbki wody do badania. We wtorek uzyskano wyniki, które są podstawą do odwołania komunikatu o konieczności przegotowania wody przed spożyciem.

AK.

Wokół Eko Doliny narosło wiele kontrowersji, a część mieszkańców Łężyc, Gdyni oraz Rumi protestuje przeciwko funkcjonowaniu tego zakładu. Skargi i obawy mieszkańców (sprawa trafiła do sądu), wiążą się z dokuczliwym fetorem, odczuwalnym nie tylko w pobliżu Eko Doliny. Zdaniem wielu osób, chodzi nie tylko o zapach, ale o szkodliwe, trujące opary, przenoszone przez wiatr na posesje i osiedla mieszkaniowe.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.