Stare nagrobki odzyskały blask

Kolejne zabytkowe nagrobki na Starym Cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie doczekały się renowacji i remontu. Nagrobki rozebrano i sklejono na nowo, stabilizując grunt i kamienne płyty, a całość oczyszczono z glonów i wypolerowano. Odnowione zostały napisy na tych nagrobkach. Tegoroczne prace trwały od października do listopada. Objęto nimi jedne z najstarszych grobów zasłużonych obywateli naszego miasta: Alfonsa Wieniawy-Chmielowskiego – burmistrza Wejherowa z okresu międzywojennego, Walerii Murawskiej zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Dachau oraz Alojzego Karwasza, nauczyciela biologii zamordowanego w Piaśnicy. odnowiony został również grobowiec rodziny Nierzwickich.
Niedawno odbył się odbiór czterech wyremontowanych nagrobków. Efekt prac obejrzeli: konserwator zabytków Izabela Huk-Malinowska oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego z zastępcą prezydenta, Piotrem Bochińskim na czele.
– To dopiero początek odnawiania cmentarnych zabytków. W kolejnych latach prace będą kontynuowane, – podkreśla prezydent Piotr Bochiński. Jak informuje Dorota Grochalska, kierownik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 14 tys. zł. MD.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.