Literackie żeglowanie

„Navigare necesse est…”, czyli „Żeglowanie jest koniecznością” to hasło tegorocznego, siódmego już Konkursu Literackiego „Powiew Weny”. Konkurs, zorganizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, odbywał się pod patronatem Prezydenta Wejherowa.

Okazało się, że impreza jest coraz bardziej popularna nie tylko w naszym mieście i powiecie. Świadczy o tym 55 prac (opowiadania, wiersze i słuchowiska), nadesłanych z całego województwa. Finał odbył się w wejherowskiej bibliotece, gdzie ogłoszono wyniki konkursu i uhonorowano laureatów nagrodami.
W kategorii prozy, w grupie wiekowej do lat 19 pierwszą nagrodę za opowiadanie „Po drugiej stronie” otrzymał Aleksander Nowak z Rozpędzin koło Kwidzyna, drugą nagrodę za opowiadanie „Przez całą wieczność” otrzymał Mateusz Wasilka z Wejherowa. Trzecie miejsce, za opowiadanie „Nie wystarczy wejść na pokład” zajęła Aleksandra Mielewczyk z Bolszewa. Wyróżnienie przyznano Małgorzacie Witka-Jeżewskiej z Redy.

Nagrodzeni poeci: Albert Duzinkiewicz, Mirosław Odyniecki i Bogumiła Mielewczyk w towarzystwie zastępcy prezydenta Bogdana Tokłowicza, który w imieniu prezydenta Wejherowa wręczał nagrody.
Nagrodzeni poeci: Albert Duzinkiewicz, Mirosław Odyniecki i Bogumiła Mielewczyk w towarzystwie zastępcy prezydenta Bogdana Tokłowicza, który w imieniu prezydenta Wejherowa wręczał nagrody.

Pierwszą nagrodę wśród dorosłych autorów otrzymał Lesław Furmaga z Gniewina za opowiadanie pt. „Tam gdzie kres…”. Drugą nagrodę za opowiadanie „Żeglowanie jest koniecznością” przyznano Bogumile Richert z Redy, a trzecią Lidii Zdzitowieckiej z Gościcina za opowiadanie „Do stacji – Przeszłość Główna”.
Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Szkurłatowski z Wejherowa i Tomasz Fopke z Chwaszczyna, a nagrodę Prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego za opowiadanie pt. „29 rujana” otrzymał Mateusz Meyer.
W kategorii poezji wśród dorosłych zwyciężył Albert Duzinkiewicz z Kwidzyna, drugą nagrodę otrzymał Mirosław Odyniecki z Wejherowa, a trzecią – Bogumiła Mielewczyk z Bolszewa.
Wyróżnienia otrzymały: Elżbieta Bieńko-Kornacka z Szemuda i Edyta Wysocka z Miastka.
Wśród młodych poetów do lat 19 najlepsza okazała się Michalina Tańska z Wejherowa, drugą nagrodę otrzymał Dawid Winiarski ze Starogardu Gdańskiego, a trzecia nagroda przypadła Agnieszki Grzegorzewskiej z Kąpina.
Wyróżnienie otrzymała Anna Białk z Bolszewa.
Jeden z jurorów, redaktor naczelny „Pomeranii” Dariusz Majkowski, wysoko ocenił poziom nadesłanych prac. Oceniała je komisja w składzie: Danuta Balcerowicz, Ewelina Magdziarczyk Plebanek, Dariusz Majkowski i Henryk Połchowski.
Podczas spotkania z twórcami uczestniczącymi w konkursie dokonano również prezentacji fragmentów słuchowisk nagranych w bibliotece, zatytułowanych „Rzeka”, „Bajka o księciu Czorlińskim” i „Karnawał”.
Ich autorami byli Piotr Schmandt, Aleksander Majkowski i Tomasz Fopke. Aktorami odtwarzającymi role w tych słuchowiskach byli wejherowscy działacze społeczni i samorządowcy. Wszyscy otrzymali podziękowania za udział w tej inicjatywie.

AK.

Więcej zdjęć w Galerii na naszej stronie: www.pulswejherowa.pl

Rok Korczaka

PiM Biblioteka Publiczna w Wejherowie, w ramach dobiegającego końca „Roku Korczaka”, przeprowadziła konkurs dla uczniów poświęcony Januszowi Korczakowi. Wzięło w nim udział 162 osób. W konkursie wiedzy o Korczaku dwa głowne miejsca zajęły drużyny Gimnazjum nr 1. W konkursie pięknego czytania i oryginalnej interpretacji tekstów J. Korczaka najlepszym okazał się Filip Reszke z ZSO nr 2 w Wejherowie, przed Laurą Papke z I LO. W konkursie teatralnym zwyciężyła Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1. a kolejne miejsca zajęły SP nr 5 i SP nr 6 .
Cała grupa laureatów została nagrodzona w konkursie na ilustrację książki J. Korczaka (wpłynęło 107 prac).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.