Rowerem po mieście

Trwa budowa promenady pieszo-rowerowej wzdłuż przepływającego przez Wejherowo potoku Cedron, w rejonie ul. Rzeźnickiej oraz ul. Partyzantów. Nasze miasto staje się dobrym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej.

Trasa spacerowa dla pieszych i rowerzystów powstaje m.in. wzdłuż Cedronu.
Trasa spacerowa dla pieszych i rowerzystów powstaje m.in. wzdłuż Cedronu.

Skomplikowana inwestycja prowadzona jest przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach projektu „Turystyczny Szlak Północnych Kaszub – budowa i przebudowa publicznej infrastruktury turystycznej – stworzenie spójnego szlaku rowerowego na terenie gmin powiatów wejherowskiego i puckiego”.
Tytuł projektu brzmi dość tajemniczo, ale efekt po jego ukończeniu będzie bardzo ciekawy. Powstania trasa, potrzebna mieszkańcom miasta i powiatu wejherowskiego, a szczególnie piechurom i rowerzystom, lubiących wypady w plener.
Tymczasem właśnie ukończono budowę dwóch innych odcinków ścieżki rowerowej (razem 360 metrów), przy ul. Chopina od skrętu do wejherowskiego szpitala do ul. Nowowiejskiego oraz wzdłuż górnego odcinka ul. Ofiar Piaśnicy, czyli drogi wojewódzkiej nr 218.
Trwa jeszcze budowa 600-metrowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż potoku Cedron od ul. Rzeźnickiej do ul. Partyzantów.
– Nasze miasto staje się dobrym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Nowy szlak rowerowy zapewnia cyklistom wygodne i bezpieczne poruszanie się po mieście, a także bezkolizyjny wyjazd poza miasto – wyjaśnia Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Tworząc sieć ścieżek, staraliśmy się, aby były one połączone ze sobą, stanowiły funkcjonalny ciąg i łączyły obie części miasta. Po zakończeniu całej inwestycji Wejherowo uzyska bezpieczne i nowoczesne rowerowe połączenie turystyczne z bałtyckim wybrzeżem.

Tędy będzie wiodła trasa dla rowerzystów
Tędy będzie wiodła trasa dla rowerzystów

– Ścieżki, które powstają w kilku gminach przyczynią się niewątpliwie do wykorzystania potencjału turystycznego regionu, wydłużenia sezonu turystycznego, a także wzrostu liczby turystów – dodaje Piotr Bochiński, zastępca prezydenta miasta.
Trasa budowana jest nowoczesnymi technikami. W ramach całej unijnej inwestycji wybudowane zostaną 133 km oznakowanego szlaku rowerowego wraz z infrastrukturą.
W projekcie znalazły się również pieniądze na promocję turystyczną nowego szlaku na terenie gminy Kosakowo, Krokowa, Puck, Wejherowo, Gniewino oraz w miastach Wejherowo oraz Puck. W samym Wejherowie powstanie ponad 1,7 km ścieżek rowerowych.
Monika Dudek

Jeszcze jedna ścieżka rowerowa

Kolejna trasa pieszo-rowerowa powstanie w innej części Wejherowa, między ulicami Hallera i 3 Maja, wzdłuż ul. Sobieskiego. Jak informuje zastępca prezydenta, Piotr Bochiński, trwają przygotowania do budowy trasy, prowadzącej od nowej siedziby WCK do ronda przed kościołem św. Stanisława Kostki.
– Chcemy wykorzystać niezabudowany teren wzdłuż ul. Sobieskiego, który świetnie się nadaje pod budowę ciągu pieszo-rowerowego – wyjaśnia P. Bochiński. – Projekt tej inwestycji powstanie w przyszłym roku.
Ponieważ trasa będzie biegła m.in. przez teren dawnego cmentarza ewangelickiego (obecny park przy ul. Sobieskiego), zlecono zbadanie tego, co znajduje się pod ziemią. Jak informowaliśmy w poprzednim wydaniu gazety, w parku wykopano szczątki pochowanych tam ludzi. Pochowano ich niedawno w pobliżu pomnika, upamiętniającego cmentarz. W uroczystości uczestniczył pastor gminy ewangelicko-augsburskiej w Gdańsku.
Wracając do ciągu pieszo-rowerowego, jedynym problemem jest posesja obok parku, będąca własnością prywatną. W tym miejscu trasa będzie zwężona do szerokości obecnego chodnika.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.