Miejskie służby przygotowane

Tematem listopadowego posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Urzędzie Miasta, były przygotowania do zimy. I chociaż intensywne opady śniegu i mróz na pewno utrudnią nam życie – bo na to nie ma rady – miejskie służby będą starały się złagodzić problemy, związane z najsurowszą porą roku.
Spotkanie otworzył zastępca prezydenta Wejherowa, Piotr Bochiński, a poprowadził kierownik Inspektoratu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego, Andrzej Fedoruk. Przypomniał on, że plan zarządzania kryzysowego przewiduje działania w różnych awaryjnych sytuacjach. Opracowano przykładowe procedury na wypadek gwałtownego mrozu i ewentualnych awarii, spowodowanych atakiem zimy. Wiele ważnych informacji zamieszczono na stronie internetowej Urzędu Miasta: www.wejherowo.pl
– Znalazły się tam m.in. porady dla mieszkańców, jak się zachować i gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach m.in. w warunkach zimowych oraz w przypadku awarii – wyjaśniał szef Inspektoratu OC.
Na spotkaniu mówiono o tym, że w związku z przekształceniem Zakładu Usług Komunalnych w spółkę, zajmująca się wyłącznie wywozem odpadów, obowiązki zimowego utrzymania miasta przejął Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Do WZNK trafił niezbędny sprzęt, a przede wszystkim dotychczasowi pracownicy ZUK, mający umiejętności i doświadczenie. Jak wyjaśniała Dorota Grochalska, kierownik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, zmiany organizacyjne nie powinny w żaden sposób wpłynąć na realizację zdań, związanych z usuwaniem śniegu i lodu z ulic Wejherowa.
Czesław Kordel, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji apelował m.in. o odśnieżanie i posypywanie odpowiednią mieszanką drogi dojazdowej do szpitala, o regularne uprzątanie ze śniegu przystanków autobusowych.
Poruszono też temat wywożenia nadmiaru śniegu z miasta. Dorota Grochalska przypomniała, że wywożenie śniegu jest kosztowną operacją, która odbywa się tylko w koniecznych sytuacjach, gdy hałdy śniegu utrudniają ruch na ulicach.
Anna Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.