Jubileuszowa wystawa

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Tylko do końca sierpnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej można oglądać ciekawą wystawę z okazji 50-lecia działalności placówki. W Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków zaprezentowano cenne eksponaty.

Zbiory wejherowskiego muzeum ukazują bogactwo i kulturowe dziedzictwo regionu. Wystawa jubileuszowa to okazja, by pokazać najciekawsze eksponaty stanowiące niepowtarzalną skarbnicę wiedzy o naszej kulturze. Szczególne miejsce zajmują wśród nich druki gdańskie, w tym prace gdańskich uczonych, publikacje poświęcone dziejom Pomorza i Gdańska.
Wśród starodruków znajduje się również pierwsze w Polsce dzieło botaniczne – ilustrowany „Zielnik Herbarzem z ięzyka Łacińskiego zowią”, wydany w Krakowie w 1613 r., autorstwa Simona Syrenniusa (1540-1611).
Na wystawie pokazano także unikatowe dokumenty związane z Wejherowem oraz założycielem miasta Jakubem Wejherem.
Muzeum szczyci się posiadaniem zabytków piśmiennictwa kaszubskiego z XIX i XX wieku, takich jak pierwodruki i kolejne wydania dzieł Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego, Aleksandra Majkowskiego i innych.
Pokazane na wystawie zabytki muzyczne to materiały drukowane i rękopiśmienne oraz instrumenty wykonane przez współczesnych twórców ludowych. To także spuścizna kompozytorska twórców związanych z Pomorzem, Jana Trepczyka oraz Alfonsa Patera.
Nie brakuje prac, przekazanych przez wybitną hafciarkę Franciszkę Majkowską oraz rzeźbiarkę Otylię Szczukowską, obrazów malarza, marynisty Mariana Mokwy, a także kasubskiej ceramiki.
Uzupełnieniem wystawy są zbiory fotograficzne, kartograficzne, falerystyczne, numizmatyczne , sfragistyczne oraz filatelistyczne.
Ekspozycję można zwiedzać do 31 sierpnia 2018 r.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.