Oblicza Niepodległej

Wejherowskie Centrum Kultury realizuje projekt wspólnie z trzema szkołami

Wejherowskie Centrum Kultury wraz z trzema wejherowskimi szkołami: Szkołą Podstawową nr 9. im. generała Józefa Wybickiego, Powiatowym Zespołem Szkół nr 1 – I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Szkołą Podstawową nr 11 im. Teodora Bolduana realizuje projekt „Oblicza Niepodległej”, aby włączyć się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Głównym celem projektu jest poszerzanie wśród lokalnej społeczności wiedzy związanej z okresem odbudowy państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości w kontekście regionalnym. Organizatorzy chcą także przybliżyć postać ostatniego przedwojennego burmistrza Teodora Bolduana.
Wejherowskie Centrum Kultury wystosowało apel do mieszkańców, aby włączyli się w poszukiwanie materiałów, zdjęć (również w zbiorach rodzinnych) mówiących o okresie odbudowywania państwowości na Pomorzu, w tym związanych z działalnością Teodora Bolduana w Wejherowie.
Zgromadzone materiały i informacje posłużą przy kolejnych działaniach w ramach projektu, w tym przy tworzeniu publikacji, wystawy, izby pamięci i do dalszych dziennikarskich poszukiwań. W ramach projektu odbędą się nietypowe lekcje historii, konkursy dla szkół a także konkurs rodzinny dla mieszkańców Wejherowa – „Karta z życia mieszkańców Wejherowa”.
Będzie także możliwość nauczenia się tworzenia gazet i kartek z pamiętnika wzorem lat 20-30 XX wieku. W tym celu odbędą się specjalne warsztaty pisarsko-kaligraficzne – zapisy właśnie trwają. Dodatkowe informacje na stronie internetowej WCK.
W Galerii Filharmonii Kaszubskiej od 19 października do 16 listopada 2018 r. trwać będzie wystawa, której tematem będzie życie mieszkańców w latach 20-30 XX wieku.
Planowany jest także spektakl teatralno -muzyczny „12 opowieści na dobre czasy”, który wystawiony zostanie dwukrotnie:
21 października o godz. 16.00 na Placu Jakuba Wejhera – otwarty dla publiczności oraz 11 listopada o godz. 17.00 w Filharmonii Kaszubskiej – otwarty dla publiczności (wejściówki dostępne będą od 11 października w kasach Filharmonii.)
W Wejherowie spotkać będzie można grupę młodzieży, która z zapałem szpera, pyta, zbiera informacje, materiały, wypowiedzi, wspomnienia związane z okresem budowy państwowości w regionie oraz na temat burmistrza Teodora Bolduana. Wejherowskie Centrum Kultury prosi o jej życzliwe przyjęcie.
W ramach projektu powstanie publikacja, a zasoby zgromadzone podczas realizacji przedsięwzięcia udostępnione zostaną również w wirtualnej izbie pamięci znajdującej się na stronie
www.teodor-bolduan.manifo.com
Szczegóły projektu na stronie
www.wck.org.pl.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.