Raport oświatowy

Sprawozdanie z realizacji zadań oświatowych przedstawił na ostatniej sesji Rady Powiatu Wejherowskiego, wicestarosta Jan Domański. Mimo, że zapowiedział skróconą wersję prezentacji, wicestarosta mówił bardzo długo. Kłóci się to z wcześniejszymi deklaracjami J. Domańskiego.

J. Domański lepiej czuje się na mównicy niż na widowni, gdzie jego wytrzymałość sięga 20 minut.
J. Domański lepiej czuje się na mównicy niż na widowni, gdzie jego wytrzymałość sięga 20 minut.

Na uroczystym Dniu Edukacji Narodowej w I LO w Rumi, J. Domański oświadczył nauczycielom i przygotowanej do występów młodzieży, że jego wytrzymałość na tego typu imprezy wynosi 20 minut. Na sesji sam przemawiał o wiele dłużej, no ale tym razem był na podium, a nie na widowni.
Poinformował m.in., że dane demograficzne wskazują na dalszy spadek liczby młodzieży w szkołach, w tym także placówkach powiatowych. Dopiero od roku szkolnego 2019/2020 uczniów ma podobno stopniowo przybywać.
Taka sytuacja spowoduje ograniczenie miejsc pracy dla nauczycieli. W szkołach powiatowych pracuje ich obecnie 602. Uczniów jest prawie 5,5 tysiąca, a w ub. roku było ich o ok. 300 więcej.
Bardzo dobrze przedstawiają się wyniki nauczania w szkołach, zarządzanych przez władze powiatu wejherowskiego. Ponieważ są to szkoły ponadgimnazjalne, wskazówką jest duży procent zdawalności egzaminów maturalnych. Średnia w powiecie wynosi 88,7. Dla porównania średnia krajowa to 86 proc., a w województwie 80 proc.
Najlepszymi wynikami może pochwalić się I LO im. J. Sobieskiego w Wejherowie. Tam średnia, dotycząca zdawalności egzaminów sięga 97,5 procent.
Jan Domański poinformował radnych o inwestycjach i remontach, przeprowadzonych w powiatowych placówkach. Nowa posadzka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wejherowie (I LO), nowy dach w tzw. Elektryku, nowe klasy i toalety w ZSP nr 3 przy ul. Budowlanych – to przykłady generalnych remontów.
Najważniejszą inwestycją oświatową w powiecie jest budowa hali sportowej w ZSP nr i. H. Roszczynialskiego w Rumi. Jak poinformował wicestarosta, wkrótce inwestycja osiągnie stan surowy zamknięty.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.