Wyśpiewali nagrody

Udany rok chóru SP nr 9 w Wejherowie

Zakończony niedawno rok szkolny był bardzo udany dla Chóru Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod dyrekcją Aleksandry Janus. Nagrody na przeglądach i festiwalach, a także zakwalifikowanie chóru do ogólnopolskich konkursów to prawdziwe pasmo sukcesów.

 

Fot. Archiwum Chóru
Fot. Archiwum Chóru

W maju br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 pod kierunkiem znakomitej dyrygentki wyśpiewały „Złote Pasmo” na XX Przeglądzie Chórów Regionu Pomorskiego w ramach Programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w Gdańsku.
Niecały miesiąc później podczas XIV Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie szkolny chór z wejherowskiej „Dziewiatki” zdobył Złoty Dyplom. Co ciekawe wystąpił jako jedyny chór dziecięcy w kategorii chóry świeckie. W tym samym czasie, czyli w połowie czerwca br. chór otrzymał informację, że zakwalifikował się do II etapu Pomorskiego Przeglądu Chórów Szkolnych „Niepodległa” w Gdańsku. Przegląd ma formę konkursu i odbędzie się w październiku 2018 r. w Gdańsku.
Ogromnym wyróżnieniem dla wejherowskiego chóru jest również kwalifikacja do XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Festiwal ten odbędzie się w dniach 26-28 października br.
– W naszej kategorii, czyli w grupie chórów szkolnych do lat 16 zostało zakwalifikowanych 8 chórów wybranych spośród zespołów z całej Polski – informuje Aleksandra Janus. – Kwalifikacja odbyła się na podstawie przesłanych nagrań z repertuarem konkursowym. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia.
Aleksandra Janus, która jest dyrygentem znanego i odnoszącego sukcesy Chóru Camerata Musicale, rozpoczęła współpracę z Chórem Szkoły Podstawowej nr 9 we wrześniu 2015 roku. Wówczas dyrygentką szkolnego zespołu była dyrektor SP nr 9 – Olga Tomaszewska. Od stycznia 2016 roku przekazała ona chór całkowicie w ręce Aleksandry Janus, która samodzielnie prowadzi ten dziecięcy zespół. Zapytana o to, czy łatwiej i przyjemniej pracuje się z dziećmi czy z dorosłymi śpiewakami, pani Aleksandra stwierdziła, że wiek nie jest najważniejszy, ale pasja i zaangażowanie. Zarówno chórzystów, jak i dyrygenta. I to właśnie jest recepta na sukces.
– Na próby z dziećmi, jak i dorosłymi przychodzę z takim samym zapałem do pracy i z entuzjazmem. Nie mogę powiedzieć, że z którymś zespołem pracuje mi się lepiej – mówi pani dyrygent. – Moi chórzyści, niezależnie od wieku, traktują śpiewanie w chórze z prawdziwym zaangażowaniem. Muszę dbać o to, aby ciągle rozwijali swoje umiejętności i czerpali radość ze wspólnych wykonań.
Dorośli są świadomi konieczności ciągłego ćwiczenia i żmudnej pracy, ale jak sprawić, aby uczniowie chętnie przychodzili na próby?
– Nasze zajecia nie ograniczają się do prób i występów – wyjaśnia A. Janus. – Jeździmy na warsztaty, które służą integracji, bierzemy udział w różnych projektach artystycznych. Na próby zapraszam ekspertów. Kiedy przygotowywaliśmy się do konkursu w Żukowie odwiedził nas Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i ćwiczył z nami kaszubską wymowę. Podczas prób panuje dobra atmosfera, zawiązują się przyjaźnie, co pomaga we wspólnej pracy.
Zapewne pomaga też w osiąganiu sukcesów, których życzymy chórowi w kolejnym roku szkolnym.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.