Święto teatru

VII Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka odbył się w dniach 26-28 października, tym razem jeszcze w skromnych wnętrzach Gimnazjum nr 1. Następne wejherowskie świeto teatru odbędzie się już w sali teatralnej nowego Wejherowskiego Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem przedsięwzięcia w ramach projektu „W gobelinie wielokulturowości” .

Teatru Poezji „Lotka” z Trzcianki zajął I miejsce wśród zespołów teatralnych.
Teatru Poezji „Lotka” z Trzcianki zajął I miejsce wśród zespołów teatralnych.

– Tworząc nasz projekt, chcieliśmy nawiązać do Polski barwnej i różnorodnej jak kolorowy gobelin – informuje Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury. – Każdy region w Polsce posiada odrębną historię dowodzącą, że kiedyś – dzięki egzystowaniu obok siebie odmiennych kultur – byliśmy narodem wielobarwnym. Staramy się sprowokować młodych ludzi do zadania sobie pytania o tożsamość współczesnego Polaka, o jego poczucie (lub jego brak) przynależności do regionu, w którym widoczne są wpływy różnych kultur.
– Podczas tegorocznego przeglądu uczestniczyliśmy w symbolicznym tkaniu gobelinu, składającego się z elementów charakterystycznych dla regionu z którego pochodzą aktorzy i twórcy lub ilustrujących problemy poruszone w spektaklach – dodaje współorganizatorka „Luterka” z ramienia I LO, polonistka Edyta Łysakowska–Sobiczewska, która prowadzi teatr „Prawie Lucki”. – Gobelin ten będzie wizytówką projektu. Zainauguruje także przyszłoroczne spotkania w nowej sali teatralnej Wejherowskiego Centrum Kultury.
Za rok festiwal odbędzie się w zupełnie innych warunkach – w przestronnych i odpowiednio wyposażonych wnętrzach Filharmonii Kaszubskiej.
W tegorocznym festiwalu wystąpiło 10 zespołów i 7 wykonawców w kategorii teatrów jednego aktora.
Oprócz konkursowych prezentacji, widzowie mogli też obejrzeć i wysłuchać koncertu w wykonaniu zespołu „Cisza Jak Ta” oraz przedstawienie Teatru „Stajnia Pegaza”.
MD.

Nagrody i wyróżnienia

W kategorii przedstawień zespołowych:
Nagroda główna (1 300 zł) – Chojnickie Studio Rapsodyczne za spektakl „Versus”.
I miejsce (600 zł) – Teatr Poezji „Lotka” z Trzcianki za spektakl „Madonny Bieszczadzkie”, II miejsce (400 zł) – grupa teatralna „Prawie Lucki” z Wejherowa za spektakl „Nosorożec”, III miejsce (300 zł) – Teatr „Chwila” z Wejherowa za spektakl „Jest idealnie”.
W kategorii monodramów:
Nagroda główna (700 zł) – Monika Płomin za spektakl „Bazarówna”.
I nagroda (500 zł) – Wojciech Cichy za spektakl „Dżepetto z Theatrum Mundi”, II nagroda (400 zł) – Karol Płotka za spektakl „Nie obchodzi mnie to”, III nagroda (300 zł) – Michał Wojdylak za spektakl „Dziennik pokładowy kapitana Noego”.
Nagrodę specjalną (500 zł) otrzymał reżyser spektaklu „Madonny Bieszczadzkie” Włodzimierz Ignasiński z Teatru Poezji „Lotka”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.