Matura z kaszubskiego

Marta Lidzbarska chce zostać lekarzem

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego do egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego na poziomie rozszerzonym przystąpiła Marta Lidzbarska z Szemuda, która od dziecka posługuje się tym językiem. Marta jest jedyną maturzystką w powiecie wejherowskim, która zdawała maturę z kaszubskiego.

 

Marta Lidzbarska i dyrektor PZS nr 1 w Wejherowie (I LO) Bożena Conradi.
Marta Lidzbarska i dyrektor PZS nr 1 w Wejherowie (I LO) Bożena Conradi.

Laureatka wielu konkursów wiedzy o regionie i literaturze kaszubskiej nie wiąże dalszej edukacji z kaszubszczyzną. Ukończyła liceum w klasie o profilu biologiczno-chemicznym i zamierza studiować nauki medyczne. Ma jednak nadzieję, że znajomość kaszubskiej kultury i języka pomoże jej w pracy lekarza na Kaszubach.
Nauczanie języka kaszubskiego i poznawanie małej ojczyzny zaczęło się w „Sobieskim” w 2010 r., kiedy rozpoczęło działalność koło regionalne. Uczestniczyli w nim uczniowie wykazujący zainteresowanie gramatyką i literaturą, zwyczajami i tradycją. Od kilku lat organizujemy w szkole huczny Dzień Kaszubski, podczas którego młodzież spotyka się z wybitnymi postaciami regionu, odbywają się koncerty regionalnych artystów oraz finał konkursu „Miejsca, ludzie, wydarzenia”. Włączyliśmy się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, przypominając na uroczystości powiatowej historyczne znaczenie Kaszubów w tworzeniu nowego Państwa Polskiego.
Podjęcie trudu przygotowania się do tych wszystkich przedsięwzięć, a przede wszystkim chęć obcowania z literaturą i poezją własnego regionu włącza młodzież do intelektualnej elity nie tylko Kaszub.
Mamy nadzieję, że wybitny uczeń wejherowskiego liceum (w latach 1928-1936), propagator kaszubszczyzny prof. Gerard Labuda byłby z nas dumny.
Bożena Conradi

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.