Kolejne dotacje na zabytki

W ratuszu podpisano umowy

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt podpisał umowy na dofinansowanie remontów zabytkowych obiektów w Wejherowie. Środki z miejskiego budżetu otrzymały wejherowskie zabytki: Klasztor Franciszkanów, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Św. Jacka 14 oraz wspólnota mieszkaniowa przy ul. 12 Marca 179 i Wniebowstąpienia 1, 1a, 3, 3a.

Jak podkreślił prezydent Wejherowa, renowacja zabytków nie tylko poprawi ich stan techniczny i pozwoli je zachować dla przyszłych pokoleń, ale także poprawi estetykę obiektu, co wpłynie pozytywnie na wizerunek naszego miasta.
– Miasto od lat dofinansowuje prace konserwatorskie w budynkach zabytkowych – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – W trosce o poprawę stanu technicznego i wyglądu architektonicznych perełek w naszym mieście, każdego roku przeznaczamy niemałą pulę pieniędzy na ten cel. To m.in. dzięki temu pięknieją w Wejherowie elewacje starych kościołów, zabytkowe ołtarze i stylowe kamienice.
Klasztorowi Ojców Franciszkanów przy ul. Reformatów 19 przyznano dwie dotacje: w wysokości 153,3 tys. zł na remont elewacji budynku klasztornego oraz 23,2 tys. zł na remont elewacji Domu Pielgrzyma w części obejmującej klatkę schodową.
Natomiast Dom Pomocy Społecznej z Ośrodkiem Dziennego Pobytu dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincenta a Paulo przy ul. Św. Jacka 14 otrzymał dotację w wysokości 81 tys. zł na remont elewacji budynku.
Wspólnota przy ul. 12 Marca 179, Wniebowstąpienia 1, 1a, 3, 3 a otrzymała dotację w wysokości 100 tys. zł na remont konstrukcji ścian zewnętrznych i fundamentów, remont elewacji oraz wykonanie izolacji przeciwwilgociowej budynku.
Ta sama wspólnota otrzymała także dotację w wysokości 312 tys. zł na zmianę systemu grzewczego na ekologiczny.

 

Od 2007 r. Wejherowo przekazało na dofinansowanie remontów i prac konserwatorsko-restauracyjnych w zabytkach ponad 4,1 mln zł.
Do tej pory prace wykonano w około 60 budynkach wspólnot mieszankowych, budynkach prywatnych i obiektach sakralnych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.