Wspomożycielka ukoronowana

12 października w kościele Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi odbyła się uroczysta koronacja Obrazu Wspomożycielki. Obraz został ukoronowany przez ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. 

W uroczystości uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów i tłum wiernych, w którym wypatrzyliśmy mieszkańców Wejherowa.
Koronacja Rumskiej Wspomożycielki odbyła się podczas uroczystej mszy świętej z bogatą oprawą. Koronę otrzymała zarówno Maryja, jak i Dzieciątko Jezus, które trzyma na ręce.
Koronacja potwierdza fakt, że obraz jest czczony, a modlący się przed nim wierni doświadczają łask. Ks. Kazimierz Chudzicki, proboszcz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi, podobnie jak jego poprzednicy, starał się o koronację obrazu. Zbieranie potrzebnych materiałów oraz oczekiwanie na decyzję trwało 12 lat. Świadectwa łask związane są z uzdrowieniami, nawróceniem członków rodziny, pokonaniem słabości i nałogów.
Metropolita Gdański abp. Sławoj Leszek Głódź przypomniał podczas uroczystości, że odbywa się ona w 75. rocznicę przybycia salezjanów do Rumi i 55-lecia parafii salezjańskiej w tym mieście. Ważną tegoroczną rocznicą jest 95-lecie objawień fatimskich.
Kult NMP Wspomożenia Wiernych rozpoczął się w Rumi w 1937 roku wraz z przybyciem na te tereny ojców salezjanów. Maryja Wspomożycielka jest stale obecna w życiu i dziełach duchowych synów św. Jana Bosko na całym świecie.
W Polsce Jej wielkim czcicielem był Sługa Boży kard. Augustyn Hlond.
AK.

RumskaWspomożycielka
Pierwowzorem obrazu jest dzieło, znajdujące się w kościele w Turynie, które powstało pod dyktando ks. Jana Bosko.
Rumski obraz namalował ks. Władysław Sułecki z Jarosławia. Ufundowali go pracownicy rumskiej garbarni, jako podziękowanie za ocalenie z wypadku. W czasie rozbudowy zakładu zawaliła się ściana budowanej świetlicy, ale nikomu nic się nie stało. Obraz, poświęcony w 1949 r. był wyrazem wdzięczności pracowników garbarni.
Postać Maryji Wspomożycielki góruje też nad świątynią. Na dachu kościoła przy ul. Dąbrowskiego znajduje się bowiem figura NMP Wspomożenia Wiernych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.