Jest lepiej

Polepszeniu uległ obraz sesji wejherowskiej Rady Miasta. Dzięki nowej organizacji pracy radnych podczas sesji zrobiło się spokojniej, a obrady przebiegają w bardziej uporządkowany sposób. W tym celu w sali rady zainstalowano system kamer do rejestracji obrad.

Zmiany wprowadziła Uchwała Rady Miasta Wejherowa nr 258 z dnia 18 lipca 2012 r. Teraz radni wypowiadają się po kolei przy mównicy, gdyż nie ma innej możliwości. Mikrofon dla wszystkich jest przy mównicy, a także u Przewodniczącego Rady i Prezydenta. Dzięki temu radni się nie przekrzykują, jak to wcześniej często bywało, nie przerywają sobie, gdyż zwyczajne nie mają jak. Głos zabierają tylko przy mównicy. Ostatnie obrady 9 października, kiedy po raz pierwszy obowiązywały nowe zasady, były dużo bardziej kulturalne i sprawniejsze.
Ze zmian zadowolony jest przewodniczący Rady Miasta, Leszek Glaza:
– To duży krok naprzód i pozytywna zmiana w pracy naszej rady. Mieszkańcy oczekują od radnych poważnego zachowania – przyznaje przewodniczący RM. – Podkreślam, że jest pełna demokracja, każdy może wypowiadać się bez ograniczeń przy mównicy. Dzięki nowym zasadom każdy radny ma taką możliwość, bowiem zdarzało się dotychczas, że radnym przerywano, gdy mówili. Teraz za bardzo nie ma jak przerwać.
Większość radnych jest zadowolona ze zmiany, przeciw są radni Platformy Obywatelskiej. Twierdzą, że ogranicza to ich prawa. Tylko w jaki sposób? Chyba, że chodzi o prawo do przerywania innym radnym, przekrzykiwania i mało kulturalnego zachowania podczas sesji.
Dzięki kamerom z sesji sporządzany jest precyzyjny protokół – zapis wypowiedzi radnych, wcześniej trudno było czasami zorientować się kto co mówił.
Są i dodatkowe korzyści, ważne dla nas, dziennikarzy, którzy relacjonują obrady dla naszych mieszkańców. Został udostępniony pokój, w którym na ekranie obserwować możemy przebieg sesji rejestrowany przez kamery na sali obrad. Nagranie to udostępniane jest za darmo wszystkim zainteresowanym mieszkańcom i mediom, umieszczane jest także na stronie internetowej miasta wejherowo.pl. Nowe rozwiązanie ma polepszyć jakość transmisji obrad sesji dla mieszkańców Wejherowa.
Jak się okazało, nowy system zadziałał bez zakłóceń, a dziennikarze są usatysfakcjonowani. Nasza redakcja przychyla się do tych opinii. Mamy dzięki temu większy komfort pracy.

AK.

Spotkanie z K. Wyszkowskim

21 października (niedziela) o godz. 18.30 w Sali Jana Pawła II przy Kolegiacie Wejherowskiej przy ul. Kościuszki 2, odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Wyszkowskim, twórcą Wolnych Związków Zawodowych, represjonowanym działaczem demokratycznej opozycji, dziennikarzem, pisarzem.
Spotkanie połączone będzie z promocją jego najnowszej, książki, pod tytułem „Głową w mur”. Wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.