Ważniejsze jest docieplanie

Jeden z mieszkańców bloku przy ul. Chopina zwrócił nam uwagę na zaniedbane boisko na tym osiedlu. Lato wprawdzie dobiegło końca, ale problem pozostaje na kolejne wiosenno-letnie sezony. Na trawiastym placu między blokami ustawiono bramki, ale nierówna nawierzchnia, przecięta wydeptaną ścieżką oraz brud (m.in. psie odchody) bardzo utrudniają grę w piłkę. 

Miedzy blokami przy ulicach Chopina i Rejtana i Kusocińskiego od wielu lat znajduje się boisko piłkarskie, a właściwie plac z dwiema bramkami. Obok niego urządzono ładny plac zabaw, natomiast samo boisko rzeczywiście nie wygląda najlepiej.
Mieszkańcy blokówWejherowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej apelują do zarządu SM o wyrównanie placu, ogrodzenie go i inne prace, dzięki którym powstanie tam boisko z prawdziwego zdarzenia. Pracownicy administracji spółdzielni tłumaczą jednak, że urządzenie w tym miejscu porządnego boiska nie jest na razie możliwe.
– Niestety, koszt budowy boiska jest duży i sięga ok. 433 tysięcy złotych, a plany tegorocznych wydatków w naszej spółdzielni są inne – informuje Witold Kruszyński, kierownik ds. techniczno-eksploatacyjnych WSM. – Środki z funduszu remontowego przeznaczone są na docieplenie i izolację dachów, na wymianę okien i drzwi na klatkach schodowych oraz modernizację węzłów cieplnych w budynkach. To pilne zadania, służące wszystkim mieszkańcom, w tym członkom naszej spółdzielni. Chodzi o to, by zimą nie tracić energii i ciepła, a tym samym lepiej ogrzewać mieszkania.
Jak wyjaśnia W. Kruszyński, pieniądze z funduszu remontowego to wspólne środki wszystkich mieszkańców, a przy planowaniu remontów i inwestycji trzeba brać pod uwagę potrzeby i wolę większości członków.
Na razie pieniądze z wielu budynków trafiają na wspólne konto, ale w przyszłym roku, zgodnie z zapisami Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, każda nieruchomość będzie dysponowała własnym funduszem remontowym i samodzielnie decydowała o wydatkach (w 2013 r. powstaną Rady Nieruchomości). Być może wówczas członkowie WSM z poszczególnych bloków na osiedlu Chopina przeznaczą swoje pieniądze na budowę boiska.
Zresztą, problem dotyczy nie tylko pieniędzy. Obok budynków Wejherowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, na osiedlu Chopina znajdują się również dwa bloki Spółdzielni Mieszkaniowej „Energetyk”. Logicznie rzecz biorąc członkowie tej spółdzielni powinni dołożyć się do ewentualnej inwestycji, ale jak dotąd SM „Energetyk” nie była zainteresowana budową boiska.
– Poza tym zbudowane boisko trzeba utrzymać, a kto weźmie ten ciężar na siebie? – pyta Witold Kruszyński. – Wejherowska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest gospodarzem tego terenu, ale nie chce brać takiej odpowiedzialności i zobowiązania. Natomiast obok tego terenu urządziliśmy ogólnodostępny plac zabaw. To jeden z kilkunastu takich obiektów na naszych osiedlach. W tym roku na uzupełnienie sprzętu na placach zabaw, a także na wymianę ławek wydaliśmy ok. 150 tys. zł.
A. Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.