Chrystus, konfesjonał i książka o kapłanach

Kaszubska Golgota to największa na Pomorzu nekropolia Polaków i mieszkańców Pomorza z czasów II wojny światowej. Na przełomie 1939 i 1940 roku w Lesie Piaśnickim hitlerowcy rozstrzelali ok. 12-14 tysięcy osób.

 

Ofiary pochodziły głównie z kaszubskiej i pomorskiej inteligencji. Było wśród nich 59 kapłanów, w tym dwaj księża, którzy są dzisiaj Sługami Bożymi. Trwa proces beatyfikacyjny księży: Edmunda Roszczynialskiego i Anastazego Kręckiego.
O tych wybitnych i zasłużonych księżach oraz o pozostałych kapłanach, zamordowanych w Piaśnicy, możemy przeczytać w najnowszej książce wejherowskiego historyka Mirosława Lademanna, zatytułowanej „Martyrologium kapłańskie Piaśnicy. Eksterminacja polskiego duchowieństwa katolickiego w Lesie Piaśnickim”.

Książkę, która zawiera m.in. biogramy wszystkich księży, którzy zginęli w piaśnickim lesie, zaprezentowano podczas ostatniej uroczystości.
Autor wraz z kapłanami, którzy później koncelebrowali mszę świętą w kaplicy, uczestniczył w uroczystości przy zbiorowym grobie 59 zabitych duchownych.
Metropolita Gdański, abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił figurę Chrystusa, która stanęła obok grobów. Z drugiej strony mogiły można zobaczyć wymowny konfesjonał z otworami po kulach i przewieszoną stułą.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.