Tomasz Chyła Quintet nominowany do nagrody

Fryderyki już 24 kwietnia w Warszawie

Pochodzący ze Strzepcza, znany z działalności muzycznej w Wejherowie, skrzypek i kompozytor Tomasz Chyła, razem ze swoim zespołem otrzymał nominację do nagrody Fryderyka, przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Tomasz Chyła Quintet jest nominowany w kategorii muzyka jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku.

Zespół wywodzi się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, a cechuje go lekkość wykonawcza i interpretacyjna, świeżość i młodzieńcza energia. Młodzi muzycy odwołują się do mainstreamowego jazzu.
Najważniejszym osiągnięciem kwintetu jest zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie w 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Rok temu, podczas 53. Festiwalu Jazz nad Odrą odbyła się premiera debiutanckiej płyty zatytułowanej „Eternal Entropy”.
Materiał z tego albumu zachwyca lekkością, a jednocześnie szlachetnym rysem kompozycji. Zespół gra czujnie i błyskotliwie, zahaczając o folk. To muzyka wyrazista, zagrana przez artystów, którzy doskonale poruszają się w stylistyce jazzowej.
Tomasz Chyła Quintet otrzymał też nagrodę publiczności w plebiscycie DOKI 2017. Zanim muzycy zrealizują zaplanowaną w tym roku trasę europejską (Włochy, Hiszpania, Węgry) i zanim zagrają w Chinach, 24 kwietnia z dużymi emocjami będą uczestniczyć w gali wręczania polskich nagród fonograficznych Fryderyki, do której zostali nominowani.

Tomasz Chyła – skrzypce
Piotr Chęcki – saksofon
Szymon Burnos – fortepian,
Krzysztof Słomkowski
– kontrabas
Sławomir Koryzno – perkusja

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.