Ile pieców węglowych jest w Wejherowie?

W 2017 roku Straż Miejska odwiedziła wszystkie nieruchomości w Wejherowie i zadała pytanie: w jaki sposób jest ogrzewany budynek? Zgodnie z zapowiedzią publikujemy dane, które uzyskaliśmy od Straży Miejskiej w Wejherowie.

Na terenie Wejherowa w 2017 roku było 1446 pieców i kotłów węglowych, którymi ogrzewano domki jednorodzinne i mieszkania w budynkach wielorodzinnych. W naszym mieście jest ponad 15 tys. adresów gospodarstw domowych, co oznacza, że nie więcej niż 10 procent mieszkańców korzysta z pieców i kotłów węglowych do ogrzewania. Część z tych źródeł nie wymaga pilnej wymiany, gdyż ich stan jest zróżnicowany. Co ważne, 732 właścicieli pieców węglowych zadeklarowało ich wymianę w najbliższym czasie. Ponad 90 procent wejherowian wykorzystuje ekologiczne źródła ciepła.

Inne źródła ekologiczne to: podłączenie do sieci OPEC, elektryczne, pompy ciepła, itd.                                 Źródło: Straż Miejska Wejherowo
Inne źródła ekologiczne to: podłączenie do sieci OPEC, elektryczne, pompy ciepła, itd. Źródło: Straż Miejska Wejherowo

– W 2017 roku wejherowska Straż Miejska skontrolowała wszystkie nieruchomości w Wejherowie pod kątem stosowanych źródeł ciepła. Strażnicy odwiedzili 3600 budynków jednorodzinnych oraz pozyskali informacje na temat budynków wielorodzinnych. Jesteśmy jedynymi w Polsce, którzy przeprowadzili taką akcję, gdyż temat zanieczyszczenia powietrza jest dla władz miasta bardzo ważny – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej Zenon Hinca. – Szczegółowe i sprawdzone dane pokazują, że w Wejherowie nie jest wcale tak źle. Zdecydowana większość mieszkańców w budownictwie wielorodzinnym i większość, gdyż 67 procent w domkach jednorodzinnych stosuje ekologiczne źródła ciepła, jak podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC, gaz, energię elektryczną, pomocy ciepła, itd.
Spośród 1446 pieców i kotłów węglowych cześć stanowią nowoczesne instalacje i nie wymagają obecnie wymiany. Oceniam, że obecnie wymaga wymiany 400, może 500, źródeł ciepła takich jak piece węglowe dolnego spalania, piece kaflowe, piece na koks i miał węglowy.
Co ważne, spośród wszystkich właścicieli pieców węglowych, 732 zdecydowane zadeklarowało ich wymianę w najbliższym czasie. Mieszkańcy mogą, jeśli tylko chcą, skorzystać z dotacji na wymianę pieców oferowanych przez Urząd Miejski. Ważne też, jeśli już korzystamy z pieców, aby palić w nich dobrym węglem, a nie np. śmieciami, gdyż to niezgodne z prawem i bardzo szkodliwe.

1 komentarz
 1. mareczek mówi

  Mydlenie oczu. Nie jest tak źle? Chyba nie chodzicie wieczorami i w weekendy na spacery po mieście.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.