W świecie bajek i baśni

Wróżka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci bajkowych, dlatego też postanowiłam wcielić się właśnie w tę postać – mówi Daria Reinke, która wymyśliła i zrealizowała w wejherowskiej bibliotece program „W świecie bajek, baśni i poezji dziecięcej”.

Staż, odbywany w różnych instytucjach przez młodych ludzi pozostających bez pracy, jest formą aktywizacji zawodowej i okazją do zdobycia umiejętności praktycznych. Nie wszyscy stażyści wykorzystują tę szansę. Inaczej było w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie, w której kreatywna stażystka – Daria Reinke oraz wolontariuszka z II Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie – Agnieszka Kubińska – przeprowadziły edukacyjny projekt dla dzieci do lat 5.

Autorem projektu, który ruszył w kwietniu pod nazwą „W świecie bajek, baśni i poezji dziecięcej” była Daria Reinke. W bajkowym przebraniu Wróżki wyruszała z dziećmi w magiczną podróż do literackiego świata bajek. Za swój cel obrała propagowanie czytelnictwa, pobudzanie wyobraźni na podstawie słyszanego tekstu i kształtowanie motywacji dzieci do samodzielnego czytania. Spotkania odbywały się od wtorku do piątku o godz. 11.00 w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Początkowo były zaplanowane na pół godziny, jednak na okres wakacji ich czas wydłużył się do godziny.
Projekt zmienił nazwę na „Spotkania z Wróżką”. Udział Agnieszki Kubińskiej z II LO w bibliotecznym przedsięwzięciu możliwy był dzięki inicjatywie Reginy Englert-Rudłowskiej, która dostrzegła w swojej uczennicy chęć pracy z dziećmi. Dzięki temu odbywały się zabawy ruchowe, a także rysowanie, kolorowanie, wyklejanie z krepy i z plasteliny, w których chętnie pomagała Agnieszka.
W projekcie uczestniczyło ok. 50 dzieci, z czego w czasie wakacji uczęszczało ok. 35. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale również rodziców, którzy angażowali się i pomagali w pracach plastycznych i zabawach ruchowych.
– Cieszę się, że projekt się udał i przyniósł tyle radości maluchom – mówi stażystka.
– Staż dobiegł końca, ale to, w czym Daria miała okazję uczestniczyć z pewnością zaowocuje w przyszłości – mówi dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz. – Jesteśmy otwarci na współpracę z młodymi, kreatywnymi ludźmi. Przykład Darii i Agnieszki pokazuje, że projekty takie przynoszą korzyść dla obydwu stron – wzbogacają ofertę biblioteki i pozwalają stażystom i wolontariuszom na zdobycie cennego doświadczenia – dodaje dyrektor biblioteki, podkreślając, że podobne projekty będą jeszcze realizowane w wejherowskiej książnicy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.