Japończycy w Starostwie

Ocalić od zapomnienia

Powiat Wejherowski odwiedziła delegacja z Japonii. Wśród gości był dyrektor Muzeum w Tsurudze – Akinori Nishikawa. Z tego portowego miasta wyruszyły do Polski sieroty wywiezione z syberyjskiego piekła i uratowane dzięki pomocy Japończyków. Wiosną 1923 roku przypłynęły one statkiem do Gdańska i trafiły do Wejherowa.

 

Uczestnicy międzynarodowego spotkania.             Fot. Starostwo w Wejherowie
Uczestnicy międzynarodowego spotkania. Fot. Starostwo w Wejherowie

W budynku, w którym dzisiaj znajduje się Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego przebywało około trzysta dzieci, które zostały ewakuowane z Syberii. Tę historię chce ocalić od zapomnienia Powiat Wejherowski. M.in. z inicjatywy starosty wejherowskiego Gabrieli Lisius powstanie stała wystawa związana z tamtymi wydarzeniami.
– Dzisiaj mamy publikację na temat pobytu Dzieci Syberyjskich w mieście, ale myślę, że to miejsce jest zbyt mało wyeksponowane. Mimo że mówi się o tej historii nie mamy trwałego elementu, który dla wielu mieszkańców powiatu byłby edukacyjnym szlakiem śladami Dzieci Cesarzowej, jak je nazywano – tłumaczy starosta.
Wystawa ma powstać dzięki współpracy z muzeum w Tsurudze. O szczegółach rozmawiano w Starostwie m.in. z dyrektorm placówki Akinori Nishikawa. Dziś w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego znajduje się wystawa wypożyczona. Stała powstać ma jesienią tego roku. W rozmowach z delegacją z Japonii oraz towarzyszącym jej prof. Stanisławem Filipiakiem uczestniczyła starosta wejherowski Gabriela Lisius oraz dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego – Małgorzata Woźniak.

W listopadzie 2013 r. pisaliśmy w „Pulsie” o tym ciekawym epizodzie w historii Wejherowa, o którym opowiedziała nam śp. redaktor Regina Osowicka. Na stronie 13 przypominamy tę historię.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.