Muzeum powiększa zbiory

Piękny obrus i cenny rękopis

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wzbogaciło swoje zbiory o piękny, haftowany obrus, podarowany przez Ludwikę Wesserling. Muzealne zbiory powiększyły się też o cenny kaszubskojęzyczny rękopis.

Przekazany w darze obrus jest przykładem haftu szkoły wejherowskiej, która pani Ludwika Wesserling aktywnie popularyzuje. Znana hafciarka jest prezesem klubu „Tulpa” przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim w Wejherowie.
Kaszubskojęzyczny rękopis opowiadania pt. „Strachy w młynie Łączyńskiem” autorstwa Ottona Karsznego (pseudonim „Sambor znad Bałtyku”) pochodzi z początku XX wieku.
Autor wielu opowiadań i powieści z przeszłości Pomorza w okresie odzyskiwania niepodległości przez Polskę został pierwszym nauczycielem języka polskiego w Sierakowicach, a później pierwszym polskim wójtem tej gminy. Rękopis przekazała Irena Kulwikowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach. Zostanie on przepisany we współczesnej pisowni kaszubskiej i wydany przez wejherowskie Muzeum. Będzie to wkład tej instytucji w obchody 100. rocznicy uzyskania niepodległości przez Polskę.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.